Blog je opět v provozu! (30.6)

Neautorizovaní průvodci světem Harryho Pottera

24. listopadu 2014 v 2:03 | Scrat |  Harry Potter
Všichni víme, že Harry Potter knih je sedm. Je ale několik dalších knih o Harrym, které málkdo zná a jsou jimi neautorizovaní průvodci. Tyto knihy nenapsala Rowlingová, ale jiní lidé a zabyvají se světem Harryho Pottera obecně (není to pokračování ani parodie.)
Já jich několik mám doma. Sice ne úplně všechny, ale rozhodně v si příštích týdnech pohledám nějaké další, když už budou ty vánoce.
Teď bych vám ráda představila ty, které už doma mám.

1. Kouzelný svět Harryho Pottera
Autor: D. Colbert (Knihu naleznete ZDE na Databázi knih.)
Anotace: Co jste si možná nedali do souvislosti, ale mohlo vás to napadnout. Například význam jmen některých hrdinů, původ a výskyt nejrůznějších fantastických zvířat v Harryho příbězích, podobnosti některých jeho dobrodružství s jinými legendami a mýty. Baví vás pátrat po dalších tajemstvích?
Můj názor: Největší handicap této knihy je, že byla vydána tehdy, kdy byly jen čtyři knihy HP, takže je docela tenká a krátká. Je tam ale spoustu zajímavostí, jako třeba o obří sépii, která bydlí v bradavickém jezeře, jestli opravdu existuje a tak. Knížka je skvělá na cesty, díky tomu jak je lehká a rozhodně to je zajímavé čtení. Doporučuju všem Potterheadům :)

2. Harry Potter a filosofie (aneb kdyby Aristoteles byl ředitelem Školy v Bradavicích...)
Autor: David Bagget a Shawn Klein (ZDE na Databázi knih, kniha je v komenářích docela kritizovaná, ale mě se líbila)
Anotace: Nepotřebujete diplom z věštění z čísel, přátelství hipogryfa ani průkazku bradavické knihovny k tomu, abyste odhalili úchvatná a podivuhodná tajemství spletitého světa Harryho Pottera.
V knize, kterou nyní držíte v ruce (nebo pro pokročilejší studenty: v knize, kterou jste si levitačním kouzlem nastavili do vhodné polohy, abyste při čtení mohli pohodlně krmit svou sovu), odhaluje sedmnáct filozofů některé z bradavických záhad a tajemství. Jejich erudované a zároveň neotřelé úvahy jsou poučné jak pro kouzelníky, tak pro bystré mudly.
Z poodhalených tajů kouzelnické vědy si můžete vybrat například nejlepší recept na pravé přátelství, důkaz, že sebeklam neposkytuje štěstí, návod, jak se etika dá aplikovat na odvětví vědy známé jako magie, vysvětlení, proč není zrcadlo z Erisedu vhodné pro skutečný život, úvahu o tom, zda proroctví vylučuje svobodnou vůli, a také výčet všeho, co nás mozkomoři a bubáci mohou naučit o radosti, o strachu a o duši.
Kniha není kousavá a všechny stránky jsou začarované proti zmatení. Hůlku mějte stále připravenou a čtěte mezi řádky. Nebudete-li se řídit těmito bezpečnostními pokyny, mohli byste se stát obětí zhoubného vlivu Vol... pardon, Toho, jehož jméno nesmíme vyslovovat.
Můj názor: Tuto knihu jsem četla docela dlouho. Nebylo to tím, že by nebyla čtivá, právě naopak. Jenže byla složitá na přemýšlení, není to kniha, kterou byste si vzali před spaním jako něco odlehčeného.
Napsalo ji více autorů a každý se věnuje jiné kapitole. Kniha je rozdělená na čtyři části, pojmenované podle kolejí v Bradavicích.
Dokonalost tohoto svazku spočívá v genialitě jeho autorů - věnují se filosofickým myšlenkám, které se odrážejí v Harrym Potterovi a člověka to nutí přemýšlet znovu a znovu nad tou ságou a proniknout jí až do nitra. Na co asi Rowingová myslela, když to psala? Tato kniha mě ještě víc utvrdila v tom, že je Jo strašně chytrá ženská, prostě génius, když něco takového promyslela až do detailu.
Tato kniha mě navíc naučila být víc odvážnější, stačí si prostě říct: Teď. Udělám to. Přesně jako by to udělal Harry...
Je to skvělý dodatek k celé sérii HP, všem doporučuju :)

3. Lexikon: Neautorizovaný průvodce příběhy Harryho Pottera a souvisejícími prameny
Autor: Steve Vander Ark (více informací na Databázi knih)
Anotace: Nejdokonalejší průvodce ke všemu potterovskému. Encyklopedie Steva Vander Arka, vycházející ze světově proslulé webové stránky Harry Potter Lexicon, kterou ročně navštíví 25 milionů lidí, je populárně a přitom vědecky pojaté dílo. Zmíněné webové stránce bylo věnováno víc než tisíc článků doslova po celém světě. Lexikon je dílem vynikajícího týmu odborníků. Je to komplexní a zábavně podaná příručka vhodná pro všechny, kdo se zajímají o svět Harryho Pottera, ať už jako čtenáři, badatelé, studenti, knihovníci či akademičtí pracovníci.
Přehledný Lexikon obsahuje veškeré důležité pojmy, jež se objevují v příbězích o Harrym Potterovi. Nezaměřuje se pouze na známé představitele, ale uvádí i postavy, jež sehrály pouze epizodní role, jednotlivá zaklínadla, místa, tvory, předměty, a dokonce i učebnice, jež mají nějakou spojitost s potterovským světem. Každé heslo je zařazeno do souvislostí a opatřeno přehledným vysvětlujícím komentářem. Díky tomu se mohou čtenáři ještě mnohem důkladněji seznámit se vším, co souvisí se světem čarodějů.
Můj názor: Tohle je něco jako encyklopedie celé HP ságy. Najdete tam všechno - vysvětlení pojmů a postav, které se v HP kdy objevily, skvěle to krátí čas, zároveň to ale neprozrazuje spoilery.
(Rowlingová se ale kvůli téhle knize soudila, protože tam nejdříve spoilery byly, až později se začala vydávat upravená verze bez nich.)
Podle mě je to velmi užitečná příručka, povinně do každé Potterheadské domácnosti :)
A teď ještě fotka všech knih naráz plus Fantastická zvířata s Famfrpálem v průběhu věků.
To by byly všechny neautorizované knihy, které zatím doma mám, hodlám si koupit Harry Potter očami kresťana a Harry Potter - filmová kouzla, (které je mimochodem dost drahé).
Když už jsme u těch cen, fakt se mě neptejte, kolik knihy stály, protože je mám všechny z Levných knh, tudíž nevím, za kolik se dají sehnat v normálním obchodě.
Doufám, že se vám můj seznam líbil a podělíte se se mnou o své neaut. knihy, pokud doma nějaké máte a pokud ne, jestli jste aspoň o některých někdy slyšeli.
Mějte se dobře :) (Btw. kdo se už těší na Vánoce? :D )
Vaše Scrat
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Plačící anděl Plačící anděl | Web | 24. listopadu 2014 v 17:18 | Reagovat

Opět padám do HP mánie, může za to "A Very Potter Musical" (chystám o tom brzy článek) a to, že jsem začala HP číst znova.
Kouzelný svět Harryho Pottera jsem četla a je to vážně super kniha, ostatní neznám, ale mohla bych se na to někdy kouknout. Harry Potter očima křesťana-doufám, že to nebude nějaká velká kritika, křesťani většinou HP strašně odsuzujou. Tahle kniha by mě vážně zajímala.
Hezky sepsán tvůj názor, představila jsem si díky tomu ty knihy líp, než po přečtení anotace, která člověku absolutně nic neřekne. Zajímavý článel, Scrat. :)

2 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 24. listopadu 2014 v 19:37 | Reagovat

Mám doma bajky BB a četla jsem fantastická zvířata a kde je najít :) Jsou to dobré knížky :)

3 Gréti Gréti | Web | 25. listopadu 2014 v 17:27 | Reagovat

Fascinujúce, ako ďaleko sa séria HP dostala, keď sa k nej dokonca pripojilo niekoľko ďalších kníh s doplňujúcimi faktami a myšlienkami na ne. Doteraz som ani netušila, že niečo takéto môže existovať :D

4 Snapeova Snapeova | Web | 29. listopadu 2014 v 18:44 | Reagovat

Já mám doma i nějaké jiné knihy krom sedmi HP dílů. Z těhle pravděpodobně jen Lexikon, pak mám filmová kouzla, ale moc jsem z nich ještě nečetla a to už je mám roky. Asi jsem divná, ale já si to šetřim :D Ze svých mladších let mám taky asi dvě nebo tři parodie a chystám se si domů pořídit famfrpál a zvířata, které jsem četla akorát z knihovny :)Jo a Bajky jsem si taky kupovala okamžitě, jak vyšly :D

5 LinDa☮ LinDa☮ | Web | 1. prosince 2014 v 19:07 | Reagovat

Určite by som si to chcela prečítať. Ako správny Potterhead by so už mala mať prečtanú minimálne jednu neautorizovanú knihu. A nemám :( :( Ešte som ich totiž nikde nezohnala a na kupovanie nemám moc peňazí.
Ale ja ich zoženiem, aspoň tú druhú. Pokúsim sa :3

6 Yummy^^ Yummy^^ | Web | 2. prosince 2014 v 17:36 | Reagovat

Myslím, že jednu-dve z tých kníh máme doma, ak nerátam celú sériu HP :D
Hovor mi niečo o Vianociach, nemám za čo kúpiť darčeky a neviem, čo s tým. Pretože nie všetko sa dá vyrobiť :D

7 Anie Anie | Web | 3. prosince 2014 v 20:02 | Reagovat

Sestra nějaké takové knihy má, ale já zatím četla jen Bajky Barda Beadlyho (nebo jak se to píše :D)

8 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 4. prosince 2014 v 17:45 | Reagovat

Kde máme naši Scrat? :O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PRAVIDLA PŘIDÁVÁNÍ KOMENTÁŘŮ:
1. Napíšete svůj názor slušně.
2. Nebudete psát sprostá slova.
3. Nebudete sem dávat reklamy, pokud to nepíšete pod článek speciálně pro reklamy (TADY.)
4. Nepište pod články nic, co s nimi nesouvisí, na to máte článek (odkaz o dva řádky výše.)
NEZNALOST PRAVIDEL NEOMLOUVÁ A POKUD JE PORUŠÍTE, MÁTE TU ZABLOKOVANÝ PŘÍSTUP!


IKONKY:

A zase se vraťte!