Blog je opět v provozu! (30.6)

Feminismus a sexismus

8. března 2015 v 14:44 | Scrat |  Úvahy
Zdravím!
Tak jsem tady s dalším názorovým článkem. Tentokráte se to bude týkat feminismu a sexismu.
Kdo mě sleduje na Asku nebo na Google plaz, asi ví, že jsem feministka. Zatím jsem to tady na blogu nijak extra nešířila, ale dnes, když je ten Mezinárodní Den Žen, bych se s vámi chtěla podělit o svůj názor na feminismus, sexismus a co podle mě sexismem je.

Na začátek bych chtěla říct, že nejsem taková ta šílená feministka co běhá po městě s tričkem "WE CAN DO IT" a křičí "Volební práv pro ženy!". Z části proto, že takové tričko ještě nemám a z části proto, že to volební právo už máme…
Ale teď vážně. Spousta lidí si myslí, že sexismus už teď není aktuální téma a že mají ženy stejná práva jako muži. Opak je však pravdou. Stále jsou ženy někde v podvědomí společnosti vnímány jako sexuální objekty a je na ně tak i nahlíženo.
Mnozí to nevidí, mnozí to nechtějí vidět, faktem však je, že žena dostává za stejnou práci mnohdy méně než muž, což by se opravdu mělo řešit. Slyšela jsem ale, že v některých firmách musí být určitý počet zaměstnanců ženy a určitý muži, aby to bylo vyrovnané, což je podle mě ale naprostá hloupost, jelikož by se to mělo vybírat podle toho, kdo se na tu práci hodí a kdo je na to jak schopný. To, že v zaměstnancích převažuje počtem jedno pohlaví mi nepřijde vůbec sexistické, horší je, že si někteří myslí, že tyhlety příkazy jsou dílem feministek, což nejsou - feministky mají na práci řešit důležitější věci než je počet nějakých zaměstnanců.
Další takovou věcí, je sexismus na mužích, který také existuje, možná ne tak velký jako na ženách, ale i tak. Vadí mi, že je téměř každý kluk veden k tomu, aby z něj byl "správnej chlap" a když náhodou nemá svaly nebo není dobrý ve sportu je například středem šikany. Řekla bych, že žádný "správný chlap" neexistuje a tenhle stereotyp by měl zmizet stejně jako stereotyp "ženská = neumí řídit, miluje nakupování a líčení atd….". Tyto stereotypy jsou vlastně celé postavené na hlavu…
Vadí mi, že se po mužích chce, aby byli takoví silní a nebrečeli na veřejnosti a tak dále. Podle mě je největší slaboch ten, kdo skrývá své emoce a odvážný ten, kdo se je skrývat nebojí.
Další věc, co mi třeba vadí je to, že pannenství je bráno jako něco posvátného (v této době ale i mnohdy ne) a panictví jako něco, čeho se musíte v nejbližší době zbavit. Potom je ten kluk tak hnán tím nátlakem společnosti a vyspí se s někým, koho třeba nemiluje, jenom aby "nebyl panic". (Například mě by vadilo, kdyby můj budoucí manžel za svůj život vystřídal miliony postelí.) Ale odbočme už od meminismu.
(↑ Důvod, proč tak neskutečně zbožňuji Benedicta Cumberbatche není jen jeho vzhled a úžasný herecký talent, ale i to, že má skvělé názory a ví, za co bojovat. Když jsem se dozvěděla, že je feminista, málem jsem omdlela. Ach Sophie, já ti tak závidím! Ale zasloužíš si ho :3 )
Když jsem jednou jen tak znuděně listovala učebnicí občanky, narazila jsem na stránku, kde bylo něco jako, že "ženy nemůžou dělat práce jako dělník, zedník atd., protože jsou slabší a jejich tělo k tomu není uzpůsobeno, je uzpůsobeno k porodu a mateřství, proto bychom měli brát ohled na těhotné ženy…" a tak. Podívala jsem se, kdo psal tu kapitolu v té učebnici a samozřejmě, že to byl chlap! -.- Tak jsem se naštvala, že jsem do té učebnice tužkou vyryla "WE CAN DO IT! Feministky, spojte, se! Dokážeme to, co muži!" :D Musíte mě pochopit, vážně mě naštvalo, že je něco takového v učebnici občanské výchovy, která má vychovávat a ne dávat špatný příklad. Vážně bych si měla promluvit s tou občankářkou, co že to máme za shitty učebnici.
Další věc, než přejdu k jádru článku, je například nyní řešené téma - zavést znovu vojnu. Já osobně si myslím, že je to špatný nápad. Nemyslím si, že by to s tou naší mládeží bylo až zas tak hrozné, aby se dělala nějaká vojna. A proč to píšu do článku o feminismu a sexismu? No, zastávám toho názoru, že kdyby se ta vojna obnovila (což si nemyslím, že se stane), měly by jít na vojnu i ženy. Ne, že bych potom nějak toužila - vlastně se mi to příčí, protože nejsem nějak fyzicky zdatná a mám určité hygienické a mravní návyky, ale rovnoprávnost je rovnoprávnost a tu já beru se vším všudy. I když teda říkám, že místo nějaké hloupé vojny by se ty děcka měly spíš posílat k pionýrům a ke skautům, to by byla teprve výchova. Vojákem ať si je kdo chce, klidně si zabíjejte lidi, ale já se k vám přidat nechci a nemyslím, že by to dnešním dětem prospělo.
Další věcí je gentlemanství, které já osobně neberu jako něco špatného, ale řekla bych, že dnes už být gentlemanem znamená mít knírek a monokl a nic víc -.- , muži se jednoduše už jako gentlemani nechovají a z části za to může rovnoprávnost. Prostě, když je rovnoprávnost, nesmí být gentlemanství, tak to má být a já jsem s tím smířená, ale občas neškodí třeba odtáhnout ženě židli - pouze pozornost, není to nic sexistického a feministky to tak neberou. Jak bych to jen vysvětlila? Představte si třeba situaci, kdy šlape žena někam do kopce s těžkým batohem a muž jde vedle ní. Muž vidí, že je ten batoh pro tu dotyčnou ženu moc těžký a co se bude dít dál? Jsou dvě možnosti:
Muž se rozhodne batoh ženě vzít, protože je žena a on má být ten "silák muž". To JE sexismus.
A nebo: Muž se rozhodne batoh ženě vzít, protože vidí, že ho neunese a že je na ni (na tu konkrétní ženu) moc těžký. Bere jí ho ne proto, že je žena, ale proto, protože je pozorný a chce pomoci. Tohle je v pořádku.
(Pak je ještě možnost, že se na ni úplně vykašle nebo jí ten batoh vezme, aby ho ukradl, ale to jsem se radši rozhodla vynechat :D )
Chápete ten rozdíl? Právě proto gentlemanství stále není přežitek, jen by to mělo být vnímáno jinak. Neznamená to, že když půjdu s mužem na rande a on mi odtáhne židli, že jako feministka hned vyletím a obviním ho z toho, že je sexista. Sexismus je totiž o něčem jiném a mnohem vážnějším. (Vážně, kdyby problémem bylo jen tohle, tak jsme docela šťastní lidi.)
Pak je tu věc, kterou jsem nakousla (hami ham) už na začátku článku a to je vnímání ženy jako sexuálního objektu. V dnešním internetovém světě se to děje dnes a denně a nejvíce mi trhá žily, že se některé ženy samy nechávají být vnímány jako sexuální objekt.
Všimla jsem si toho například v různých moderních písních, například "Bang bang" od Nicky Minaj, Jessie J a Ariany Grande. Nejen, že jsou ty zpěvačky docela dost odhalené, ale v tom textu je něco jako "… pojď se mnou do pokoje… vím že to chceš…" a tak. Pak si někteří myslí, že ženy jsou jenom na sex a tak dál. Jasně, že si to myslí, když v dnešní době, moderní civilizaci kde nám nic nechybí, mladí neví co by roupama, neváží si dosud vybojované rovnoprávnosti a snižují se na úroveň lehkých děvek! (Bože, teď mluvím jak nějaká stará paní…) Chápete to, ne? Většina mých spolužaček nosí velké výstřihy, malují se už v tak raném věku a mají jediný cíl - zaujmout! Jako kdyby bylo smyslem ženy jen vypadat dobře a líbit se! NE!
Neskutečně mi pije krev že to vnímání jako sexuální objekty mají na svědomí také ženy...
Takový text v písních je v dnešní době úplně běžný a vadí mi to, protože to špatně vychovává, i ten takzvaný "twerk". Ať si každý poslouchá, co chce, ale co je moc, to je moc. Před Vánoci jsme měly my holky v těláku nacvičit vystoupení, na které jsme pak měli tančit v tělocvičně a spolužačky vybraly zrovna tuto píseň a dokonce vznesly návrh, že bychom na ni twerkovaly, tak jsem si postavila hlavu, že tam nebudu jak nějaká prostitutka, na ty zkoušky jsem chodila, ale na to vystoupení jsem se vykašlala -.- Do tohohle mě fakt nebudou nutit.
Tak by to totiž nemělo být. Dívky by měly být vychovávány k tomu, aby něco dokázaly, aby ukázaly v čem jsou dobré! Stejně jako muži, protože mi věřte, že dokážeme to stejné a je úplně jedno, co máme sakra mezi nohama.
Jako další sexistická věc, co jsem objevila mezi různými videi na youtube byli dva youtubeři, jeden z nich si říká Ricky a druhý DenisTV. Na Rickyho videa jsem narazila dříve a úplně mě šokovalo, jaký je to sexista. Možná to vypadá, jakože ženy obdivuje, ale ve skutečnosti je podceňuje a chová se jako úchyl. Už jsem mu tam zanechala pár naštvaných komentářů a musím s potěšením říct, že už tam mám několik lajků, což jen dokazuje, že v tom nejsem sama. Tady jsou některé z jeho videí, podívejte se na to sami a uznejte, vážně je to sexistické:

Můj komentář (15 lajků):
"Je od tebe hezké že se pokoušíš o empatii a docela se ti to daří, ale já jsem feministka a zároveň hnidopich takže: Tak zaprvé: jenom pět věcí? Za druhé: Ženy nejsou jenom k tomu, aby s někým chodily, vařily mu a tak. Ony umí i pracovat, kolik po světě běhá dobrých spisovatelek, malířek, učitelek, právniček? Docela dost, chození s někým není to, co jediné všechny ženy umí. Za třetí: Máš pravdu, ženy toho musí řešit hodně, ale my feministky to řešíme tak: vypadat přiměřeně, ale pokud mě nebude mít rád takovou jaká jsem, nebudu se kvůli němu zbytečně parádit, kašlu na něj. Kluci by měli taky dbát o svůj vzhled, kde je pak ta spravedlnost? A za poslední: Není pravda, že feministky nesnáší muže já proti tobě nic nemám, tohle je pouze můj osobní názor. Nechci být hater, tohle je pouze konstruktivní kritika, děkuji."
Můj komentář (2 lajky, jedna negativní reakce):
"Hele jak TOHLETO můžeš vlastně srovnávat?! Žena není tvoje služka, počítač je zase neživá věc. Jasně, budeš mi říkat, že nechápu srandu, ale to není moc vtipný. Podívej se třeba na Vidraila - jeho videa jsou vtipná, mají úroveň a intelektualitu, nejsou sprostá a HLAVNĚ neuráží."
Můj komentář:
"Ehm, tak ze začátku bych chtěla říct, že feministky.com nepodporuji, protože být feministka je o něčem úplně jiném. Na facebook se fotí jen takovéty běhny a normální holka to nedělá. To jen vy brouzdáte po fb a hledáte erotické fotky, takže získáte dojem, že to všechny holky dělají. A pak je tu něco, co mě dost naštvalo: "Nebuďte samostatná..." chlapče, kdyby žena nebyla po ta století samostatná, tak by tu dnes žádné ženy nebyly. Všechny by POCHCÍPALY kdyby se o ně měl starat chlap. Za další cituji: "Já vím, že žena by se měla spíš starat o chlapa..." CO PROSÍM?! Vy chlapy si hrajete na strašně silný "borce" a "lovce". Tak se o tu holku starejte když jste si ji tak pěkně "ulovili"! Ženy NEJSOU lovná zvěř, nemají se "lovit", ale jsou rády, když se o ně chlap stará, protože je to zřídka a většinou musí všechno zastávat sama. Toť vše."

A ten druhý sexistický youtuber, DenisTV mě také šokoval asi dvěma svými videi, ale byla jsem tak rozhořčená, že už jsem neměla sílu psát tam nějaké sáhodlouhé komentáře, takže jsem napsala jen krátký komentář. Nejvíc ze všeho mě štve, že taková sexistická videa, kde jsou ženy masově brány jako sexuální objekty mají dost pozitivní ohlasy jak u kluků tak i holek, nechápu, jak někdo může tolerovat takovýto sexismus.
Odkaz na video (nechci, aby se něc tak odporného vyskytovalo v mém článku).
Můj komentář (1 negativní reakce):
"Další sprosťák -_- Mimochodem, hodně věcí se ti tam nerýmuje a opakují se ti tam slova."
Následující věc, co mě opět naštvala tentokráte není z youtube, ale rovnou z televize. Nechápu, jak se něco takhle sexistického dokáže dostat i do televize, kde by měl být nějaký filtr, nějaká cenzura i když v téhle době by mě to vlastně ani nemělo překvapovat.
Jde mi o reklamu na Mountfield a kdo sleduje televizi, musel ji alespoň jednou vidět.
Ale fakt… Ti lidi z Mountfieldu si snad myslí, že se jim ty sekačky budou prodávat lépe, když tam nastrčí polonahé ženy -.- Od té reklamy jsem se zapřísáhla, že si tam nikdy nic nekoupím. Já vím, asi to beru moc vážně, ale musíte pochopit, že mě to jako feministku dost naštvalo. Kdo neviděl tu reklamu, tady je:
No že je to sexistické? -,-
Víte, být feministka je v dnešní době strašně těžké, protože nejenom Mountfield, i mnoho jiných společností získaly dojem, že když do své reklamy nastrčí nějakou spoře oděnou slečnu, že se bude jejich výrobek lépe prodávat. Což vlastně jen dokazuje, jak jsou na dně, když tohle musí dělat, aby si získali pozornost. To jsem se například setkala s bilboardem, kde byla nějaká televize, kterou držela žena v bikinách, přišlo mi to úplně trapné! A jak se tak koukám, je to všude! V snad každé zábavné soužtěži je vždycky nějaká slečna, co tam jen tak stojí, aby dekorovala místnost a vypadala hezky, štve mě to, protože je to tak sexistické. -_-
Možná budete překvapeni pánové, ale ženy tu nejsou k tomu, aby vám vařily a rodily děti. Smiřte se s tím, že dokážeme být stejně dobré jako vy. Nejsme tu jen na sex, nejsme tu proto, abyste si s námi hráli! (Vím, že některým to říkat nemusím, ale i tak...)
Další věc, které jsem si jen tak mimochodem všimla je pohled společnosti na prostitutky. Abyste věděli, já to neschvaluji, jsem katolička a cizoložství za peníze mi nepřijde správné, ale spousta lidí je odsuzuje, jak nemají žádnou důstojnost a tak a to mi správné nepřijde. Jde o to, že prostitutky by nebyly, kdyby o ně nebyl zájem a já, jako feministka si myslím, že by lidi měli nahlížet stejně i na ty muže, co jsou ochotni si za sex zaplatit. To by mělo být stejně špatné, ne? Chyba je na obou stranách nebo jak bych to řekla.
Jiná věc je například islám, ke kterému se vyjádřím ještě později ve speciálním článku. Tady je ten sexismus jasný. Přesně nevím, čí je to chyba a jsou samozřejmě i hodní islamisté, jisté je, že jsou docela zaostalí a mělo by se s tím něco dělat. Možná to chce čas, já nevím. Ale když jsme měli psát ve škole úvahu o něčem, učitelka nám četla úvahu o islámu jednoho kluka z vedlejší třídy. On je prý islamista a psal tam, jak "jsme úplně normální" a "nevidím rozdíly mezi námi a jinými čechy". Přišlo mi, že je docela naivní, protože ani jednou jedinkrát se nezmínil o svojí mamince nebo obecně o ženách v islámu - zajímalo by mě, jestli ví, co za zvěrstva někteří islámisté na ženách provádějí. Ale to je zase jiné téma.
Ještě než se vrhnu na poslední část tohoto článku, zmíním ještě jednu sexistickou věc a to je třeba, když nějaká holka mluví sprostě a někdo prohlásí: "To je hrůza, holka a takhle mluví! U kluků je to ještě normální, ale holka...!" Řekla bych, že sprostě by neměl mluvit nikdo a když už vám to ujede, je nefér říkat, že u kluků je normální, když takhle mluví. Není to rozdíl, když sprostě mluví holka a když tak mluví kluk. Dřív takto mluvili hlavně burani a opilci, dnes už tak mluví spousta mladých lidí - co druhé slovo to, sprosté slovo. Ti slušnější za to prostě nemůžou, tak se s tím smiřte. Ale když už, tak my ženy máme právo mluvit sprostě stejně jako vy!
A nyní k poslední části tohoto článku a tím jsou předsudky vůči feministkám. Spousta lidí si myslí, že feministky nesnáší muže, jsou lesby a tak dále, což je čirý nesmysl. Úplně mě zaskočilo, když se mě na asku někdo anonymně zeptal: "Když jsi feministka, tak to jsi lesba, že?"
Řeknu vám, i kdybych byla lesba, vůbec by to nesouviselo s tím, že jsem feministka! My feministky nechceme být něco víc než muži, nebojujeme proti mužům. Bojujeme proti sexismu a našim cílem je rovnoprávnost. Je pravda, že sexismu se často dopouštějí muži, ale výše jsme se přesvědčili, že ne vždy to tak je, že?
Bohužel, jsou tu i ženy, které škaredě špiní naše dobré jméno, když si říkají feministky. Jsou to radikální feministky a vyjadřoval se k nim i youtuber Naprosto Retardovaný ve svém videu o feminismu (taky tam mám komentář). Bohužel, sledovatelé toho videa ho asi nepochopili, protože v komentářích padaly kecy jako "99% všech feministek jsou radikální feministky" což je hloupost!
Ono, tyto radikální feministky se vyznačují tím, že nenávidí muže a chtějí je vyhladit. To proto o nás vznikají takové mýty. Největší koncentrace radikálních feministek je na feministky.com, což je kapitola sama o sobě. Ta autorka/autor té stránky tam píše neskutečné nesmysly a vadí mi, že kvůli této hloupé stránce si spousta lidí myslí o feminismu bůh ví co. Pro toho, kdo na tuhle stránku narazil, říkám vám, že jsou tam jen blbosti a její obsah vůbec nesouvisí s feminismem. Vlastně… má to tolik s feminismem společného jako rohlík a ruská zmrzlina. Oboje začíná na R, ale to je asi tak všechno…
Proto mě neskutečně naštvalo, když naše bývalá učitelka občanky, co se vyznačovala tím, že nám vyprávěla strašný historky o apokalypse světa a znásilňování, začala mlet o feministkách - ona si myslela, že radikální feministky a feministky je to samé, takže vyprávěla takový sračky, jako že chceme vyhladit muže tak jsem nasraně zvedla ruku a začala jí vysvětlovat, že to s tou hlavní a původní myšlenou feminismu nemá nic společného, jenže v to chvíli zazvonilo -.- Štve mě, že to vykládá těm děckám, tak potom si to budou mylně myslet a takhle se to šíří dál.
Takže prosím vás, dělejte rozdíly mezi námi a radikálkami, je to dost podstatný rozdíl a zkuste si nejdřív ověřit fakta. Bohužel, v každé komunitě jsou vždy nějaké černé ovce, to nezměníme, ale zkuste je rozlišovat, ano?
Tak tohle by byl celý můj názor na feminismus a sexismus. Doufám, že jsem napsala všechno, co jsem chtěla :) Nezapomeňte taky napsat komentáře, ať znám váš názor na toto téma, ale zdržte se prosím neslušných výrazů, ano? Beru jen konstruktivní kritiku :-)

Vaše Scrat
(P.S.: Obrázky jsou odsud a odsud, taky doporučuji tohle.)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ally 牛 Ally 牛 | E-mail | Web | 8. března 2015 v 17:12 | Reagovat

No.. když jsem si všimla délky toho článku, nemyslela jsem si, že to dočtu, ale jelikož mě to zaujalo, až mi vyrazilo dech, že už ten článek vlastně skončil. K něčemu co jsi psala nevím, jak bych se vyjádřila, k něčemu zas naopak vím.

Jak jsi psala o té sprosté mluvě, mě se to třeba netýká, jelikož už tak nějak mluvím slušně od přírody (když už nadávám, tak v angličtině), ale s větou ,,a to jsi přitom holka" jsem se už taky setkala. To kvůli mým sešitům. Já mám hrozný problém se soustředěním.  Pořád si něco kreslím, čmářu všude po stranách citáty z Pottera, Doctora, Hobbita a dalších tomu podobných a potom to dopadá tak, že nemám polovinu zápisů a dopadne to tak, že ten sešit "ztratím" <- všichni víme, jak to myslím. Samozřejmě tento problém moje spolužačky nemají, takže..

"ženská = neumí řídit, miluje nakupování a líčení atd…." tohle mě (omlouvám se, říkala jsem, že nemluvím sprostě, ale já si nemůžu pomoct) SERE! Já že miluju nakupování? Ha.. tady se někdo seknul. Lidi, co tohle o holkách říkají mě dohánějí k šílenství. Každý nákup je pro mě peklo, nenávidím nakupování oblečení (proto nosím všechno dohromady a připomínám Lunu Lovegood).. to nikdo nedokáže pochopit, že každý člověk je jiný? To musí každý kluk dělat nějaký sport? To musí každá holka trávit miliardu let zavřená v obchodě?
PS: Jen se zmíním, když už jsem u tohoto tématu, že dneska musí mít každý hezký kluk svaly.. asi jsem divná, ale mě se ti kluci s velkými svaly absolutně nelíbí a mám radši ty hubené - neříkám vyhublé, říkám hubené.

Také mi strašně vadí diskriminace holek ohledně počítačů a diskriminace kluků ohledně učení. Nevím, jestli to znáš a vidíš to ve své škole, ale u nás, když je kluk chytrý, tak je to debil a frajírek se spoustou kamarádů je ten, kdo má v hlavě vymeteno. To už jdu ale trochu od tématu.

DeniseTV mám jinak ráda, ale v hodně videích se mi nelíbilo, co říkal, to máš pravdu.

Upřímně, tohle se mi zdá jako dobrý článek. Teď se za to teda trochu stydím, ale já jsem doposud viděla feministky jako ty špatné. Dík za objasnění. :)

2 Ally 牛 Ally 牛 | E-mail | Web | 8. března 2015 v 17:13 | Reagovat

[1]: Jen chci dodat, že teď už vím, za čím mám jít a vím, jak můžu svůj cíl pojmenovat. :)

3 Yummy^^ Yummy^^ | Web | 8. března 2015 v 21:06 | Reagovat

To video od DenisTV je jediné, čo som nevidela a vo svojom spokojnom živote si ho v žiadnom prípade nehodlám pozrieť, aj keby mi sám satan vkročil do izby a vyhrážal sa spálením mojej kópie Hobbita (fajn, potom by som o tom asi uvažovala...). Ten kretén (ale vážne, on je kretén, hovorte si o mne čo chcete) točil, alebo som ho minimálne zaregistrovala v spoločnosti zbytku TvTwixx (pretože ako som sa dozvedela, tí múdrejší a mnou obľúbenejší členovia odtiaľ zdúchli už pred kauzou s autobusom) a je minimálne taký kretén ako oni. Inak asi nemôžem povedať, že by som bola feministka tak úplne, no stotožňujem sa s väčšinou tvojich názorov a s tými ostatnými viac-menej súhlasím.

Mimo téma, citujem -  "Ono, tyto radikální feministky se vyznačují tím, že nenávidí muže a chtějí je vyhladit. " - takže radikálne feministky sú Dalekovia? :D

4 Michelle Michelle | Web | 9. března 2015 v 14:43 | Reagovat

No jo, v celém máš pravdu. Nepovažuji se sice za feministku, ale to, jak se chlapi povyšují mě nehorázně štve.
Při čtení tohohle článku jsem si vzpomněla na indické ženy, ty jsou opravdu hodně pod úrovní mužů. Pletu si to, nebo jsou indické ženy opravdu ty, které si ani nesmí chodit do práce? Jediný způsob, jak si přivydělat je snad prodávat své obrázky do Evropy a Ameriky. Ale jinak jsou v Indii snad opravdu brány jen jako "rozmnožovací prostředek" a domácí pracovní síla...
Nebo ženy, které ani nesmí ukázat svůj obličej, protože ho pořád musí mít zahalený...
Asi o tom, že bych byla feministka popřemýšlím. Ale to bych si tom musela ještě něco zjistit, abych se za ni mohla považovat :D

5 Irith Irith | Web | 9. března 2015 v 15:56 | Reagovat

Líbí se mi, že odsuzuješ sexismus a přitom se nepřikláníš k té "tradiční" verzi gentlemanství.
Většina "feministek" to totiž, mám dojem, hlásá jen na jednu stranu.
Jednak "volební práva pro ženy" ale pak i "ženy na vojnu nepatří". Chápeš?
Takže chválím, že tvoje názory dávají smysl a jsou spravedlivé na obě strany :-)

6 CherryPie CherryPie | E-mail | Web | 9. března 2015 v 18:03 | Reagovat

Tyto tvoje články mě dokážou opravdu šokovat(v tom dobrym smyslu). Je opravdu bezva jak se dokážeš vyjadřovat. Naprosto s tebou souhlasím. Sice si feministka zrovna zvyklá říkat nejsem,nemyslím si to co jsi napsala výše o těch radikálních a s vašimi názory souhlasím. Ženy by se neměly brát jako jen ty co vaří,perou a tak. :)

7 Lúmenn Lúmenn | Web | 9. března 2015 v 22:16 | Reagovat

Je to docela dlouhé a místy lehce zmatené a já se bez mučení přiznám, že mám ve feminismu pořád trochu hokej - hlavně díky holkám, jako ty nebo jako moje kamarádka. Všechny říkáte, co feminismus není, ale nějak pořád nevím, co feminismus vlastně je.
Jsem ženská, která se nebojí říct svůj názor a štvou mě předsudky a stereotypy typu že ženské neumí řídit a jediné, co je baví jsou líčidla a kabelky. Ale kromě blbých šovinistických keců mě nikdo nikdy jako ženu nediskriminoval a kdyby, dala bych mu to sežrat:) Na druhou stranu - stereotypy užíváme i my ženy o mužích, že chlapi se o sebe neumí postarat sami, neumí si vyprat, jsou ješitní...
Jenomže hodně věcí není stereotyp, ale biologicky daný a v populaci statisticky významně zastoupený fakt. Muži mají vyšší obsah testosteronu a tak více riskují a více touží být "alfa samci". Ženy díky svým hormonům zase mají větší empatii a díky tělesné konstrukci unesou lehčí břemena a obecně vyvinou menší sílu než muži, nehledě na to, že jim při tom hrozí poškození reprodukčních orgánů. To jsou věci, se kterými nehne žádná rovnoprávnost.
Čím jsem starší a pozoruji svět kolem sebe, tím více si uvědomuji, jak moc jsem jako žena jiná, než muži, ačkoli jako malá holka jsem si hrála s autíčkama a pistolema a tvrdě si vybojovala pěstma mezi kluky respekt. Tehdy jsem neviděla žádné rozdíly, ale dneska si uvědomuji, že styl přemýšlení, vyjadřování emocí a jejich hloubka, to, jak chápeme mlčení nebo mimiku, máme my ženy strašně rozdílné, než muži a vznikají pak hádky a třenice.
Musím ale přiznat, že hodně z toho má na svědomí výchova, která solí klukům od mala do hlavy "nebreč, bu´d chlap" a holkám zase "nelez na strom, to slušný holky nedělají". Na jednu stranu mě to štve a nikdy jsem nebyla prototyp slušné holky, ale na druhou stranu se mi líbí, že existuje nějaký "tradiční model", který asi nevznikl ze vzduchoprázdna a přijde mi logické, že ženy se spíše věnují dětem, domácnosti a chlapi obchodování, technice atd. Co je špatně, je nutit ženskou do dětí a vaření, když ji to nebere a naopak chlapovi se za to smát, a pokud se nepletu, to je ten cíl feminismu. Aby si každý mohl dělat, co chce a nikdo mu do toho nekéroval. Pak ale nevím, proč tomu říkat feminismus, na to by měla stačit elementární lidská slušnost a úcta k druhým a jejich volbě, co budou v životě dělat.

8 zusp zusp | E-mail | Web | 10. března 2015 v 13:18 | Reagovat

Co se týče té reklamy. Je mi jasné, že ti asi nejvíc vadily ty hluboké výstřihy. Ale takové kroje existují třeba v Německu a je to svým způsobem národní oblečení. (Ano to co tam mají je jen nízko rozpočtová parodie a ta reklama je sama o sobě naprosto stupidní. Nic méně chci uvést věci na pravou míru.) Jinak s tím souhlasím, ty stereotypy jsou opravdu příšerné.

9 Sall Sall | 14. března 2015 v 19:23 | Reagovat

To, že muži musí být silní a nesmí na veřejnosti plakat určitě vymyslel nějaký postižený chlap. Měl totiž postižené slzné kanálky. A nebo je vůbec neměl. :)
Jinak se mi moc líbí tvé názory a máš pravdu, taky se setkávám s něčím podobným a snažím se vysvětlit ostatním, že feministky nejsou takové.

10 Polly Polly | Web | 20. března 2015 v 19:21 | Reagovat

Máš to tu všechno pěkně sepsané a opravdu oceňuji, že to dává smysl. Jen mi přijde, že v dnešním světě už se protestuje proti tolika věcem, že feministky mají poměrně malou šanci prorazit.

11 Clarissa Clarissa | Web | 21. března 2015 v 22:04 | Reagovat

Tak, tak. :)

Feministky.com? Já myslela, že to je jenom nějaký nepovedený vtip...

12 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 22. března 2015 v 11:17 | Reagovat

Papappa, všechno už asi je řečeno, nebudu to opakovat, jen mě napadá k tomu, že dnes už gentlemanství znamená leda "knírek a monokl", tak já se naopak s takovým gentlemanským chováním setkávám často, až běžně. Otevírání nebo přidržování dveří, pomáhání s kufrem, to je každou chvíli a když jdu s někým známým a táhnu něco těžkýho, tak pokud to není bratr (u kterých se s tím asi počítá :D) tak mi bez keců pomůže.

A mimochodem feministky.com je opravdu stránka myšlená jako vtip.

13 Snapeova Snapeova | Web | 27. března 2015 v 21:37 | Reagovat

Informací je tu pro mě hodně, takže asi se nevyjádřím moc konkrétně k jednorlivým věcem. Já dřív o feminismu věděla jen to, co se tak běžně povídá a to je spíš nelichotivé a nikdy jsem se o to vyloženě nezajímala, ale teď vím, že je to o něčem trochu jiném, když se ve feminismu začala hodně angažovat moje oblíbená herečka

Se spoustou věcí souhlasím, hodně informací mě překvapilo, jak se to třeba bere nebo nebere.

U některých věcí mi přijde, že to moc řešíš, protože já si třeba řikám, fajn, chce zpívat o sexu, kdo jí to může zakazovat? Chce twrkovat, fajn, pro mě je to hnusný, ale když to miluje a naplňuje jí to, její věc, ale vypadá to fakt hrozně a je to děsně hm.. já neím je to sexistické vyloženě? Fakt jsem si nikdy podrobně nečetla co přesně se označuje za sexismus atd, takže se v tom částečně nevyznám.

Každopádně, dobrý článek.

14 Adéla Adéla | 18. května 2015 v 7:32 | Reagovat

Myslím si, že se snažíte prosazovat rovnost mezi muži a ženami trochu moc agresivně a nesmyslně - a nejen Vy, ale spousta feministek v dnešní době. Píšete spoustu věcí, kdybych měla reagovat na všechny, musela bych napsat sama celý článek, a to se mi vážně nechce. Ale zaujala mě Vaše myšlenka o gentlemanství. Ani se nedivím, že gentlemani dnes ,,vymřeli"! Vždyť ženy jako Vy berou mužům jejich místo! Berete jako urážku svého ,,ženství", když Vám muž otevře dveře nebo Vás usadí v restauraci ke stolu. Neurazte se, ale feminismus mi v dnešní době připadá jako boj proti ženám, proti jejich ženství. Ale kým budeme, když se ženství, sexappealu, jemnosti, zbavíme? Já sama žiju v dlouholetém partnerství s mužem, kterého miluju, a je mi krásně, protože se vedle něj cítím jako žena, opečovávaná, milovaná a krásná. Nemusíte můj příspěvek brát vůbec vážně, to už je na Vás, ale popřemýšlejte nad tím, co je přirozené, a co už ne. Samozřejmě tím nechci popřít, že sexismus se v naší společnosti vyskytuje. Jen si nemyslím, že je třeba ho vidět v každé drobnosti. Lidé si prostě mají vycházet vzájemně vstříc. Muž může ženě koupit květinu nebo parfém, a ona mu (za to) může uvařit dobrou večeři. Proč ne?

15 Scrat Scrat | E-mail | Web | 26. května 2015 v 21:27 | Reagovat

[14]: Ale mě to gentlemanství nevadí! Přesně jsem tam vysvětlovala, které je dobré a které špatné. Četla jste to vůbec? Rov-no-práv-nost!

16 Hynek Hynek | 4. září 2016 v 9:41 | Reagovat

Gentlmenství jste popsala jako projev soucitu muže s konkrétní ženou, která už ten batoh neunese. To je Váš hrozný omyl. Na soucitu se láska nestaví. Gentlmenství je projev laskavé pozornosti k ženě která muže okouzluje. Ženy totiž muže očarovávají svým půvabem a pravý gentlmen dá najevo, že se tak opravdu stalo tím, že vyhledá jakoukoli příležitost s čím by ženě mohl pomoci či udělat radost. Ano, muž tak ženu "loví" ale žena si tak muže vybírá, protože může tu nabízenou pomoc odmítnout. Tenhe princip mi přijde jako by jste vůbec neviděla. A ano taky mám dojem, že i díky takovým názorům jaki jsou ty Vaše gentlmenství vymírá.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PRAVIDLA PŘIDÁVÁNÍ KOMENTÁŘŮ:
1. Napíšete svůj názor slušně.
2. Nebudete psát sprostá slova.
3. Nebudete sem dávat reklamy, pokud to nepíšete pod článek speciálně pro reklamy (TADY.)
4. Nepište pod články nic, co s nimi nesouvisí, na to máte článek (odkaz o dva řádky výše.)
NEZNALOST PRAVIDEL NEOMLOUVÁ A POKUD JE PORUŠÍTE, MÁTE TU ZABLOKOVANÝ PŘÍSTUP!


IKONKY:

A zase se vraťte!