Blog je opět v provozu! (30.6)

Můj Coming Out

28. července 2015 v 14:00 | Scrat |  Vykecávací koutek
Zdravím!
Ano, dlouho jsem tu nebyla, ale znáte to, prázdniny a lenost by měly být synonymum :) Avšak dneska jsem tu kvůli něčemu jinému. Musím vám něco důležitého říct. Toto je příběh, jak jsem zemřela. (xD)

Kdo mě znáte už delší dobu, víte, že jsem si byla dříve nejistá svojí orientací. V mém věku a v dnešní době je to celkem normální, ne? No, první pochybnosti jsem začala mít kolem deseti/jedenácti (?) let. Když se na to dívám zpátečně, připadá mi, že jsem byla celkem trubka, ale na druhou stranu, v té době jsem ještě nevěděla, že to nakonec dopadne úplně jinak.
Bála jsem se, že jsem lesbička. Chápejte mě, byla jsem dítě, nikdo mi pořádně nevysvětlil jak to s těmi orientacemi vlastně je a proto jsem se bála. Kvůli tomu jsem měla trochu averzi k homosexualitě obecně, (vyrůstala jsem v křesťanské rodině, nikdo mi to nevysvětlil, jen mi řekli, že mě budou mít pořád stejně rádi, což mě nijak neuklidnilo. ale nebyla jsem homofob, averze není totéž co nenávist) což mi, vzhledem k tomu, jak teď podporuju celou LGBTQA kounitu a zbožňuju slash a femslash, přijde celkem ironické. Uklidnilo mě až to, když mi řekli, že se ve mě jenom míchají hormony a že to tak vůbec nemusí být.
Tak jsem žila v domnění, že jsem hetero (při tomhle se musím aspoň pousmát, protože je to přinejmenším vtipné), ale pak, až už jsem dostala rozum a byla jsem tolerantní, jsem se spíše přikláněla ke statusu, že si nejsem jistá, ale "s největší pravděpodobností hetero".
Zlom nastal kolem jara tohoto roku, kdy se mi všechno ohledně mé orientace obrátilo naruby. Zamilovala jsem se totiž do holky.
A pak nastalo velké dilema. Jsem bi? Nebo snad pan? Či je to pouze platonická láska?
Problém byl ten, že jsem neměla žádnou potřebu mít s ní sex. Mít s kýmkoliv sex. To, že mě sex nepřitahuje jsem věděla nějakou dobu, ale stále jsem váhala. Je to možné, abych byla schopna zamilovat se do osoby jakéhokoli pohlaví, ale zároveň s nimi nechtěla spát? Články na titulce od Surikaty mě o tom také nutily přemýšlet, ale stále jsem nezískala jasnou odpověď na to, jaká je moje orientace.
Jednu sobotu jsem to prostě už nevydržela a musela jsem se setkat se svojí kamarádkou Gerduš. Svěřila jsem se jí. Sice se mi trochu ulevilo, ale stejně... Dilema zůstalo. Měla jsem pocit, že je možné, abych byla jakékoliv sexuální orientace na světě. Chápejte mě - nejhorší na tom nebylo to, že nejsem hetero (už nějakou dobu jsem tušila, že nejsem). Nejhorší na tom byla ta nejistota. Nevěděla jsem, jaká je má orientace a byla jsem z toho strašlivě zmatená. Věděla jsem, že bych se s orientací smířila, ať už by byla jakákoli a nevadilo by mi to, ale vadilo mi, že nevím, jaká ta orientace je.
V té době jsem už dávno sledovala na instagramu spousta skupin týkajících se LGBTQA věcí, totéž na tumblru a jak jsem se tak probírala všemi těmi obrázky, narazila jsem na něco, co mi poradilo a navždy tak vyvedlo z toho hrozného dilematu.
Tím něčím byly romantické orientace.
Málokdo o nich ví, to sice ano, ale opravdu existují. A tak jsem zjistila, že existují i lidé, kteřým nevadí romantický vztah s jakýmkoli pohlavím, ale sex není nic pro ně. Abyste rozumněli slovu romantický v tomto smyslu - romantická orientace je, na koho se orientujete romanticky - myšleno líbání, hlazení atd. (Ne, nemyslím tím večeři při svíčkách, což si mnoho lidí často představuje pod slovem romantický :D ) Když jste heteroromantický/á, orientujete se romanticky na opačné pohlaví, homoromantický na stejné a tak dále. Prostě jako sexuální orientace, ale s všemi jinými aktivitami, které nejsou sex. (To je složitý, co? :D Budu to ale ještě podrobněji vysvětlovat v dalším článku.)
U většiny lidí jde romantická orientace s tou sexuální ruku v ruce, takže ji neřeší, ale zrovna já, to mám úplně opačně.
Jsem panromantická asexuálka.
Romanticky jsem orientovaná na všechny pohlaví, sexuálně na žádné. A toto je můj coming out. Přišlo mi to důležité, přiznat se takhle svým blogovým čtenářům, takže teď to víte, mí milí přátelé :)
A abych vás náhodou vyvedla z mýlky:
- Stále shipuju a čtu slash s femslashem, (akorát nečtu ty povídky, kde je sex) abyste se nedivili. To, že jsem asexuálka neznamená, že nemůžu psát/číst homosexuální povídky! :)
- Narážky na sex mi nevadí pouze do určité míry. Jsem znechucena dnešními zesexualizovanými médii, ale pokud někdo řeknete jen malou narážku, tolik mi to vadit nebude. Jen už potom nepokračujte. Děkuji.
- Ne, nepotřebuji najít tu "správnou osobu". To, že jsem asexuálka vím naprosto jistě. Možná někteří řeknete, že jsem ještě mladá, abych to mohla posoudit a že se mi sex bude líbit, až budu starší, ale v tom případě mi vysvětlete, proč jsou mí vrstevníci tak zainteresovaní do sexu, když já ne? Proč se smějí narážkám, když já ne? Neznamená to, že jsem moc slušná nebo moc nevyspělá. Znamená to, že jsem asexuálka.
To by bylo vše z tohoto článku. Byl pro mě docela náročný, takhle se přiznat :) Ale věřím, že mě budete respektovat (snad víc, než moje rodina) a že napíšete komentáře, co si o tom myslíte :)
Vaše Scrat
P.S.: Mimochodem, kdo ještě neví, že mám tumblr - scratilove.tumblr.com, byla bych ráda, kdyby jste se tam koukli :)
 

21 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jamie Montek Williams Jamie Montek Williams | Web | 28. července 2015 v 14:21 | Reagovat

Moc pěkně napsaný článek :) Já osobně mám naprosto dokonalého přítele, s kterým si sedíme ve všech ohledech (sex, vztah, budoucnost, cítění), ale chodila jsem i s děvčaty, měla sex s děvčaty. Sama sebe jsem nijak neškatulkovala, prostě jsem žila, stejně jako nyní :)

2 Lilly Lilly | Web | 28. července 2015 v 21:49 | Reagovat

Som úplne s tebou, tiež som neskutočne dlho netušila, aká je moja orientácia. Vedela som, že nie som čisto hetero. Ale tiež som nebola homo, muži a ženy ma priťahujú takmer rovnako. Lenže tiež nepotrebujem sex, práveže mám celkom veľký problém s dotykom a kvôli svojej nesmiernej citlivosti dosť ťažko znášam hladenie a podobne. Neviem, jednoducho sa vždy odtiahnem, keď sa o to niekto pokúsi. Lenže nemyslím si, že som čistý asexuál, nejaká túžba vo mne hlboko je. Čiže som si nateraz povedala, že som demisexuálny bisexuál (ach, toľko kategórií, ako si má človek vybrať?) :-D Musím stretnúť niekoho vážne špeciálneho, aby som sa cítila stopercentne pohodlne.

Veľmi pekný článok a držím ti všetky palce! :-)

3 Lina Dee Lina Dee | E-mail | Web | 29. července 2015 v 12:46 | Reagovat

Parádní článek!! Koukala jsem sem už v noci, tak teď, vyspinkaná a neobědvaná můžu komentovat.
Netušila jsem, že existuje tolik! možných orientací, kdybych se do toho ponořila, skoro si myslím, že bych tam našla i sebe. Protože ve vztahu jsem schopná žít jen s mužem, zamilovávám se jen do chlapů, ale sexuálně mě přitahují i ženy. Ovšem sex jako takový zas tak k životu nepotřebuji, užiju si ho, ale aktivně ho nevyhledávám. Jsem prostě divná a vždycky jsem byla, no :D

4 Gerduš Gerduš | Web | 30. července 2015 v 19:44 | Reagovat

Jsem ráda, že to šlo do éteru :) jako vždy super napsané, :D když tak si zase zajdem na tajné místo zadebatovat :D

5 snapeova snapeova | Web | 31. července 2015 v 13:13 | Reagovat

Tak jsi mi zas rozšířila obzory, nevěděla jsem, že existuje tolik možností. Někoho jako ty jsem určitě ještě nepotkala. Je zajímavé jak rúzní mohou lidé být. Důležité je, že ses našla a zajímalo by mě co na tomhle zrovna tvé rodině vadí? Není na tom vůbec nic hroznýho. Akorát, pokud bys jednou chtěla s někým žít, budeš si nejspíš k sobě muset také najít někoho, kdo je asexuál.

6 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 1. srpna 2015 v 20:04 | Reagovat

Já sice žádný pocit nejistoty nikdy neměla, tak nevím jaké to pro tebe muselo být strašné, ale jsem moc ráda, že se vše vyřešilo a už víš na čem jsi :)
Co se týče tvé rodiny dej jim čas a navíc oni to třeba nevěří protože si právě myslí, že jsi ještě malá a že to je jenom takové pobláznění. Přeci jenom katoličtí rodiče nejsou zrovna tolerantní rodiče (aspoň u mě to tak je) moji rodiče jsou velmi konzervativní a pojem homosexualita ani nemůžu v domě vyslovit, aby je to nenaštvalo nebo neznechutilo. Proto jsem také částečně ráda že jsem hetero. Ale to je zase jiná věc, kterou bych tu nechtěla moc rozebírat :D :D
Každopádně krásný článek :) Někdy mi to ale všechno budeš muset vysvětlit :D ještě pořád všechny ty popisky na obrázku nechápu :/

7 Teryna Teryna | 3. srpna 2015 v 10:10 | Reagovat

Tak tenhle článek se ti vážně povedl! Abych byla upřímná, dřívě, když jsem byla mladší, jsem o své orientaci taky hodně pochybovala a měla podezření, že jsem snad i homosexuálka. Ale to bylo asi, jak říkáš, pouze hormonama. Teď jsi nejsem jistá a protože jsem ještě zamilovaná nebyla, nějak to nemůžu pořádně zjistit. Ale vůbec mi to nevadí, prostě se zamiluju a je to, nezáleží na tom kdo to bude. Jestli se teda vůbec někdy zamiluji, protože celkově mě reální lidé jaksi nepřitahují. Každopádně doufám, že to časem tvoji přijme lépe... hodně štěstí!

8 Klíště Klíště | E-mail | Web | 6. srpna 2015 v 1:20 | Reagovat

Tak jsem sem zase jednou zabloudila a musím říct, že tenhle článek se ti doopravdy povedl. Spousta tvých článků ve mně vyvolá tolik pocitů a donutí mě k zamyšlení. Tohle je zrovna jeden z nich. Musím říct, že opravdu mi lezou na nervy ti, kteří ti řeknou: "Nic nechápeš, jsi ještě moc malá." Sama tohle slýchám ohledně své orientace často, protože jsem Bi a nijak se za to nestydím. Hodně lidí mi říká, že je to právě hormony, ale já se jim to pokadé snažím vysvětlit. "Já si prostě jen nemyslím, že láska se dá rozdělit na skupiny. Jakmile se jednou zamilujete, tak nezáleží na tom, jestli je to kluk nebo holka. Rom nebo Asiat. Je to prostě láska." A mrzí mě, když někdo něco takového nepochopí. (viz moji rodiče, ti jsou toho úplně učebnicový příklad...)
Nicméně ti ale přeji hodně trpělivosti, protože s lidmi, kteří ti podobné věci budou říkat, se bohužel já setkávám až příliš často. :-)
K.

9 Gréti Gréti | Web | 7. srpna 2015 v 19:06 | Reagovat

Jeden dosť nenávidený ale v celku inteligentný človek inteligentných názorov raz povedal, že v takom veku, aký prislúcha tebe teraz, keď tebou o steny trieskajú hormóny a ty pomaly nevieš, či si človek či vták, je ťažko púšťať sa do zisťovania svojej sexuálnej orientácie, pokiaľ v tom nemáš úplne jasno.
Nerada, veľmi nerada podporujem tínedžerské výkyvy (čím nemyslím sexuálnu orientáciu ale všetko to, čo do nich vlejú a znovu vylejú hormóny), keď sa názory menia na dennej báze ako ponožky. Je mi to ako človeku zo silným citom k logike a detailom proti srsti. A podľa toho, čo si napísala (je to spôsobené štýlom i podaním) usudzujem, že si ešte stále, i po zistení svojej sexuálnej orientácie zmätená.
Zo spôsobu, akým sa vyjadruješ k sexu je mne jasné, že to je len dohad. Dohad na základe názoru človeka, ktorý ledva prežil začiatok svojho života a o tom, čo ho čaká nemá zdania. Nehovorím, že nemôžeš byť romantický asexuál. Nevylučujem a samozrejme i tento typ orientácie má moju podporu - nech žije rôznorodosť ľudstva :). Avšak to, že tvoje okolie je sexom posadnuté a ty nie ešte neznamená, že si v tomto smere asexuál. Ja osobne som tomuto ako mladšia (a to môžu byť tak dva tri roky dozadu, keď už som puberta začínala) tiež veľmi nefandila - pokiaľ moji spolužiaci boli ako z reťazov utrhnuté prasce. Ani mňa sex vôbec nezaujímal. Keď som sa zaľúbila do spolužiaka, tiež som maximálne myslela na to, ako sa chytíme za ruky a dáme si pusu. A "detský" odpor napokon prešiel sám - síce nemám výslovnú potrebu sa s niekým vyspať (o tom to vôbec nie je), ale beriem to z iného uhlu pohľadu. Beriem to ako fakt, ktorý existuje a raz (ak sa mi podarí k sebe pritiahnuť niečo iné, než duté poleno, čo dokolečka rozpráva o tom istom ako pokazené rádio...) sa stane súčasťou môjho života. Preto by som na tvojom mieste s tou časťou "romantického asexuála" možno trochu počkala. Alebo to brala s nadhľadom. Len aby si nerobila závery a potom sa ľakala zmien v názoroch.
A to, či si sa narodila ako hetero/homo/pan/bi/...-sexuálka vieš už skutočne len ty. Do toho sa ti nikto kafrať nemôže.
Ale, či už sa to bude meniť alebo si sa napokon predsa trafila z mojej strany máš na diaľku moju plnú podporu :)
Predsa koniec koncov, prečo by som ťa aj neakceptovala, keď z teba tvoja sexuálna orientácia nového človeka nerobí? Si tá istá Scrat, ktorá píše úžasné články, ešte krajšie poviedky a je zo všetkým pokope úžasným človekom i blogerkou. Na sexuálnej orientácii a podobných záležitostiach nezáleží, keď si dobrý človek a ja ťa mám stále rovnako rada :) Len sa poriadne drž a obháj si svoje stanovisko - i v dnešnej dobe, keď si LGBT tvrdo láskou vydobýja svoje plné práva, na ktoré má nároky, sa nájde množstvo ľudí, ktorý ťa budú chcieť nenávidieť len preto, lebo nie si taká, ako oni. Snáď jedného dňa nastane pokoj a ľudia inej, než heterosexuálnej orientácie, nebudú musieť chodiť po svete a robiť "comming out"-y, pretože budú rovnakou samozrejmosťou ako heterosexuáli. Možno sa toho dožijeme :D

10 HUbert HUbert | E-mail | 26. září 2015 v 13:24 | Reagovat

Byt asexualni tvor není chyba .. je na case se smířit s tim, ze jste pouha asexualni vyrobni jednotka a nebo jste ještě nepotkala schopného muze, ale nevidel bych to s pohledu zamestnavatele zase tak spatne .. porad by jste zadala o nejake volno v praci .. deti nemocne a pod.

Jste proste jeden z tech stastnych lidi, kteří se v praci nemusi rozptylovat malichernostmi a plne se věnovat pracovnímu procesu 7 dni v tydnu. Vydrzte, takove lidi potrebujeme.

11 Scrat Scrat | E-mail | Web | 26. září 2015 v 14:27 | Reagovat

[10]: To je jako spam nebo co? -_- Jak "nepotkala schopného muže"?? Jen nemám zájem o muže schopné či neschopné, přesněji jejich genitálie, obličej mi nevadí. Výrobní jednotka? Nejsem stroj -_- Blij si svoje kecy jinam, děkuju.

12 hogreta hogreta | E-mail | Web | 30. září 2015 v 11:13 | Reagovat

Myslím, že na takové soudy je ještě hodně brzo. Pokud to dobře chápu - tobě je 14? No, to v tomhle věku je romantický pansexual snad každý třetí :-D. Já vlastně taky "byla" -a "přešlo" mě to. A znám lidí, které sex nezajímal třeba až do osmnácti - a pak je zajímat začal. Jako já uznávám, že taková sexuální orientace existovat může, nicméně si myslím, že něco takového odhadovat, když jsi ještě takhle mladounka, je hodne předčasne.

13 Karma Karma | Web | 30. září 2015 v 12:28 | Reagovat

Z toho obrázku mi úplně přecházejí oči, proč se proboha maj lidi potřebu neeeustále do něčeho škatulkovat? Právě jsi mi vnukla nápad na článek, co už mi tak nějak leží v hlavě delší dobu, díky. :D Jak psala hogreta, jsi dost mladá. Sexualita se lidem často za život mění, není stálá, alespoň u některých lidí. Já nikdy nechápala, proč mají všichni potřebu to tak nutně vědět? Já to nikdy nějak neřešila, zvlášť ve tvém věku, musíš prostě všemu nechat volný průběh...

14 Alfirin Alfirin | E-mail | Web | 30. září 2015 v 13:38 | Reagovat

Promiň, ale ve čtrnácti usuzovat, že jsi asexuálka je opravdu brzy. Že jsou tvoji vrstevníci do sexu už zainteresovaní a ty ještě ne, v tomhle věku nemusí vůbec nic znamenat. Na někoho "to přijde" prostě jen později a nemusí to souviset s nějakou mentální vyspělostí, jde např. i o to, jak moc už tělo produkuje příslušné hormony - což v pubertě rozhodně ještě není definitivní.

15 Illumináti Illumináti | Web | 30. září 2015 v 15:34 | Reagovat

suxh sexualita
              wow

   much nah
                    very (XD)
       8-)  8-)  8-)  8-)  8-)

    so tumblr

16 Amazonka Amazonka | Web | 30. září 2015 v 16:09 | Reagovat

Heh, no. Stejně tak já usuzuju v šestnácti (což není zas takový rozdíl), že jsem heterosexuální a taky jsem si skoro jistá (už) a myslím si, že se to nezmění. Pokud ty cítíš být panromantickou asexuálkou (napsala jsem to dobře?) stejně tak jako já například heterosexuálkou (což není 100%), je asi zbytečné ti říkat, že se to ještě může změnit, že jsou to "hormony" a tak dále.

Ale já když si vzpomenu na sebe dva roky zpátky, což kupodivu není zas tak dávno, pamatuji si, že sex mi přišel jako něco nechutnýho a že to budu muset jenom přežívat, aby se mnou vůbec někdo byl. A teď si nedělám srandu, opravdu jsem to brala jako utrpení, které mně čeká. A teď jsem sice panna stejně jako předtím, ale názor mám na to jiný. Upřímně řečeno, těším se na začátek svýho sexuální života. A upřímně, jsem hrozně úchylná a upřímně si teď připadám dost blbě, když to píšu, ale tak co... Ty ses svěřila, já se svěřím...

17 Saša Onrudová Saša Onrudová | 30. září 2015 v 17:17 | Reagovat

Ďakujem od teraz sa rozvediem s priatelom otvorila si mi čo, fakt dík asi som lezbička :)

18 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 30. září 2015 v 17:50 | Reagovat

Nevím, jestli Ti je vážně 14, jak se píše v komentářích, ale vzhledem k tomu, že jsi ještě loni byla na základce, je to pravděpodobné :-)
Asexuálka?
Kruci, já ve čtrnácti ani nevěděla, že nějaký sex existuje...
A na chuť jsem mu opravdově přišla až po třicítce :-)
Takže si s nějakou orientací nedělej žádné starosti, na to všechno je vážně ještě strašně brzo :-)
A nebo ještě líp, za takových pět let napiš článek na stejné téma a schválně :-)
A měj se hezky :-)

19 Grumpy Grumpy | Web | 30. září 2015 v 18:41 | Reagovat

Souhlasím s komentářem 13. Nemyslím to nějak zle, ale řekla bych, že ve tvém věku opravdu není potřeba se někam definitivně škatulkovat, natož řešit sexuální orientaci. Každý dospívá jinak a spoustu lidí ve 14 (mě nevyjímaje) ze samotné vyhlídky na sex (nebo něčí genitálie) jímala hrůza, a spousta z těch "zainteresovaných" jenom kecá.

20 Artie Artie | E-mail | Web | 30. září 2015 v 19:24 | Reagovat

Gratuluju. Prošla sis dlouhou cestu poznáváním sama sebe. Ale věř, že to takhle nekončí. Pokračuj a nevzdávej se. :)
Taky jsem byla v období stagnace po dlouhé době tázání a hledání se, kdy jsem víceméně došla k výsledku. Ale od té doby se hodně stalo (přes kluky, holky až k absolutnímu odmítnutí kohokoliv).
Taky jsem se dostala k výsledku, jako ty. Asexuál. I to slovo je krásné.
Držím ti palce do dalších let :)
[Jestli je ti čtrnáct, věř, že je to běh na dlouhou trať. V té době jsem objevila svou první holku a myslela si bůh ví co.]
Postupně a pomalu...

21 Nami Nami | Web | 30. září 2015 v 19:34 | Reagovat

Meh, k těm komentářům - někdo to prostě ví brzo, někdo si myslí že to ví brzo, někdo to ví později a někomu je úplně jedno na co je, hlavně když má nad něčím slintat (já).
Jinak díky za článek, budu odkazovat až bud někomu zase vysvětlovat asexualitu :D

22 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 30. září 2015 v 20:32 | Reagovat

No tak...hlavně, že ses našla!

23 Arvari Arvari | E-mail | Web | 30. září 2015 v 21:13 | Reagovat

Ono je to s tou romantickou orientací ještě trochu jinak. Není to o líbání a hlazení, je to o schopnosti cítit romantickou přitažlivost, což je něco, co se hrozně blbě definuje. Vlastně je to o schopnosti se zamilovat. Já mám líbání a hlazení ráda, ale romantickou přitažlivost v pravým slova smyslu prostě necítím. Pročež se považuju za aromantika. A zároveň jsem bisexuální. Teda, technicky vzato pan, ale bi nálepka se mi prostě líbí víc, tak používám tu... :-D
No, každopádně mě docela baví ty komentáře o tom, že to vlastně ještě nemůžeš vědět. Je fakt, že kdybych já ve čtrnácti nacházela všechny ty informace na tumblru, tak bych se taky nejspíš měla za asexuální, a jako jo, někdo si v orientaci udělá jasno až v pozdějším věku, ale i kdyby sis měla za pár let uvědomit, že je to ještě trochu jinak, než jsi myslela, tak co? Pokud jsi teď spokojená s touhle škatulkou, tak je všechno v pořádku. Ono to někdy člověku vcelku psychicky pomůže, když se může někam 'zařadit'... ;-)

24 Nebohá Nebohá | Web | 30. září 2015 v 23:52 | Reagovat

Stejně jako někteří předcházející diskutující si myslím, že je ještě brzo vynášet soudy. Ve čtrnácti jsem měla na sexuální vztahy podobný názor - zpětně mi připadá, že byla na vině média a okolí samo o sobě, z nichž jsem nabyla dojmu, že kvalita člověka se posuzuje podle sexuální výkonnosti. Doteď to ve mně občas rezonuje. Ale na druhou stranu teď už vím, že mám prostě jenom trochu jiný nároky a představy o intimitě. Ono se to pořádně vytříbí až časem, myslím, že jenom málokdo má ve čtrnácti letech opravdu doživotně jasno. Buď každopádně takovou, jaká jsi a žij tak. Vymlouvat tvoje závěry ti nehodlám a držím ti palce, abys byla šťastná, ať už to bude jakkoliv.

25 Jana Jana | E-mail | Web | 1. října 2015 v 8:18 | Reagovat

Moc krásně napsáno. Je vždy zajímavé "potkat" někoho v reálu, o kom jsem jen četla v odborných knihách :)

26 Zuzka Zuzka | 1. října 2015 v 9:20 | Reagovat

proces spoznávania samého seba musí byť velmi zložité :( ja som bola zo seba vystrašná v 15, kedy som sa zamiloval do svojej kamarátky a nevedela som, či to tak má byť správne, alebo si to len namýšlam... nakoniec som dospela a dnes žijem so svojou bisxuálnou orientáciou :) zmierila som sa s tým, mám šťastný vzťah a akýkolvek iné -sexuál :D má u mňa tú najväčšiu podporu, pretože som si rovnako prešla velmi zložitým obdobím :) nie je to niečo čo by som písala každý deň, ale sem mi to príde príhodné a niekedy sa človeku ulaví, keď to takto povie/napíše :) btw. ďakujem za vysvetlenie ako to vlastne je s tvojou orientáciou :) človek o tom len číta, ale dozvedieť sa o skutočných pocitoch človeka, ktorým si tým prechádza je ovela lepšie. ďakujem za článok! :)

27 Sonya Sonya | Web | 1. října 2015 v 14:17 | Reagovat

Paneboze. To uz sme kde, ked strnastky robia svoje coming-outy? Suhlasim s nazormi, ze mas na to este sakra skoro, hoci uznavam, ze niektori su si svojou orientaciou isti velmi brzo... Mam o 10 viac nez ty a svoju orientaciu som si utvrdila pred styrmi rokmi. Takze vydrz, ono sa to vykrystalizuje trochu neskor :)

28 Holoubek Holoubek | E-mail | Web | 1. října 2015 v 14:26 | Reagovat

Myslím, že nedílnou součástí dospívání je objevování sebe sama, včetně své orientace. Sám tímto obdobím také procházím, prožívám určité nejistoty, experimentuji, přemýšlím... Ale nevědět, netušit ani směr, kterým se v tomto ohledu ubírat? To by asi bylo dost nepříjemné...
Jsem za tebe rád, že "jsi se našla", i když člověk kolikrát neví... Po několika desítkách let se změní k nepoznání, pak zrovna potká nějakého člověka a BUM, má život naruby... Ale to se může stát prakticky komukoliv. :)
Tak ti přeji do života hodně romantického štěstí. :D

29 Monica Hell Monica Hell | E-mail | Web | 1. října 2015 v 15:24 | Reagovat

Mě se tvůj článek líbil. Zpočátku jsem v tom všem měla docela bordel ale po chvíli googlování jsem si dokonce i o dost rozšířila obzory :D O panromantice jsem totiž nikdy neslyšela. Nevím, proč by tě kdokoliv měl odsuzovat, ale chápu, jací jsou křesťané.

30 Simka Simka | Web | 1. října 2015 v 15:56 | Reagovat

Já mám času dost... :D  Ale jinak odhaduji že jsem i na dívky...nevím ono se to může změnit nikdo neví :-D

31 Plačící anděl Plačící anděl | Web | 1. října 2015 v 17:50 | Reagovat

Milá Scrat,
už jsem ti k tomu sice něco psala na tom Facebooku, ale když vidím ty komentáře, musím ještě něco dodat.
Pokud se cítíš jako asexuál teď, není důvod to měnit. Je sice pravda, že pro některé lidi je 14 brzo, ale proč bychom to nemohly vědět už teď? Když naši vrstevníci vědí, že jsou hetero... Navíc si myslím, že někteří  autoři těhle komentářů ani neví, čím je asexualita definovaná (to jim samozřejmě nevyčítám) a tak si myslí, že to posuzuješ jen podle toho, že nemáš ráda sex.
A i kdyby to tak náhodou nebylo a ty bys za nějakou dobu zjistila, že nejsi asexuálka, nic se neděje, to určitě sama dobře víš. Hlavně se nenech zviklat, pokud sis doteď byla stoprocentně jistá. Já sama mám s názorama ostatních problém, protože mě vždycky hrozně znejistí.
Buď vděčná, žes to objevila tak brzo a ušetřila sis roky bezradnosti.
A Chlapeček ti vzkazuje, že z tohohle článku nabyla pocit, že si myslíš, že všem allosexuálům se líbí úchylný vtipy a nevadí jim sex a že ona z vlastní zkušenosti může potvrdit, že to tak není. :-)
Rozhodně tě podporujeme.
PA

32 Bemmie Bemmie | Web | 1. října 2015 v 19:10 | Reagovat

Probohaaaa.
Teď si nejsem jistá, kolik ti přesně je, jestli čtrnáct nebo patnáct, každopádně tohle je (většinou! někdo to může mít dřív, někdo později, někdo vůbec) zhruba tak věk, kdy se puberťáci začínají zajímat o kluky/holky/whatever (trochu seriozněji než takový ty dětský vztahy). Hodně z nich si je jisto, že jsou hetero, stejné pohlaví se jim nelíbí a tak. Takže nechápu, proč by to s jinými orientacemi mělo být úplně jinak. Když se patnáctiletý člověk otáčí za opačným pohlavím a jiné se mu nelíbí, proč by si nemohl být jistý, že je homosexuální? Když se patnáctiletý člověk otáčí za oběma pohlavími, proč by si nemohl být jistý, že je bisexuální? Atd atd, nechce se mi tady vypisovat všechny sexuální orientace. A nakonec, když patnáctiletý člověk cítí, že ho tyhle věci prostě nezajímají, sex ho neláká a nikdo ho nepřitahuje, proč by si nemohl být jistý, že je asexuální?
Mě prostě udivuje, že když třeba nějaký 12-15letý člověk napíše, že je heterosexuální, tak to nikoho neudiví, ale když napíše, že se identifikuje nějakou jinou orientací, tak mu hned všichni začnou psát, že si s tím nemusí být jistý. Jasně, asi se mezi nimi najde někdo, kdo nakonec zjistí, že se spletl, že s ním jenom blbly hormony, ale proč automaticky takhle házet všechny do jednoho pytle? To, že je spousta puberťáků zmatená, neznamená, že se nenajde nikdo, kdo to má v hlavě srovnaný.
A jestli si jsi fakt jistá, že jsi panromantická asexuálka, tak na tom nevidím nic špatného. Fakt nechápu tyhle předsudky kvůli věku.

33 Pervy Salamander Pervy Salamander | Web | 1. října 2015 v 23:03 | Reagovat

VELICE zajímý článek. Máš muj obdiv za takový coming out. Na jednu stranu mi přijde, že se s asexuálními dětmi roztrhl pytel. Skoro každé třetí tvrdí že sex ne-e. Nevím... řekla bych že to patří k té nejistotě o tom co vlastně jsou. Každopádně z tebe cítím, že to tak nějak opravdu už víš. (kdo ví třeba se to za rok změní). Každopádně jsem ti chtěla poděkovat, že jsi mi poodkryla tuhle odnož toho všeho, že jsi mě zaujala a že ti strašně moc držím palce v životě a ve všem :3 Aby tě lidi moc neodsuzovali a aby tě brali takovou jaká jsi. Asi to nebudeš mít v životě vůbec lehké ale... DRŽÍM PĚSTI!!!!! ♥ btw: sleduju na tumblru ^^

34 surpan surpan | E-mail | Web | 2. října 2015 v 7:26 | Reagovat

Jak píšeš, ani jsem nevěděl, že je tolik možných orientací. Zajímavá je i tvá anketa na konci článku, kde druhá největší skupina lidí neví, jakou mají orientaci. To je hodně zajímavé a zvláštní. Tak snad tímto článkem jim poradíš, pokud to vlastně vůbec chtějí vědět a nečekají, až to přijde prostě samo.

35 Lucka Lucka | Web | 2. října 2015 v 12:28 | Reagovat

Moc zajímavé a hlavně poučné pro všechny kolem. Pravda-též jsem si procházela nedávno podobným dilematem-zvlášť kvůli příteli, páč mi bylo blbý před ním přiznat, že jsem tak trochu bi. Vlastně mi to bylo blbý přiznat i před kámoškou. Ale oba to vzali dobře. Takže sice žádný hrozný zážitek, ale upe příjemný to taky nebylo. Ale jak tak nad tím přemýšlím, jen málo kdo je čistě hetero.
Každý jsme nějaký, tak buďme tolerantní.

36 Ang Ang | Web | 2. října 2015 v 17:34 | Reagovat

mně na tom všem přijde nejzvláštnější ta potřeba lidí mít svůj ccoming out. Mně to vždycky tak nějak vyplývá z konverzace.
Je fajn, že ses našla.

37 princezna-ivanka princezna-ivanka | Web | 2. října 2015 v 17:41 | Reagovat

Taky mi dlouho trvalo, než jsem si přiznala svou orientaci. Co si vzpomínám, tak asi v deseti letech jsem měla několikaměsíční známost (nebo jak to nazvat) s jednou kamarádkou. Ani jedna z nás vlastně nevěděla, co dělá, ale obě nás to hrozně bavilo. O nic moc nešlo, dávaly jsme si pusinky a hladily se přes oblečení, ale i tak si pamatuju, že to bylo velmi, velmi vzrušující.
Svoji  první pusu jsem dostala od nalité kamarádky v šestnácti. Kluci o mě do té doby nejevili zájem a tak jsem si něčím "krátila čas". Brzy na to po mě vystartoval jeden o čtrnáct let starší chlápek a od té doby jsem to "navážno" táhla jenom s chlapama. Sex a něžnosti s ním spojené )ale i mimo něj) pro mě byly nutnou součástí stejně jako dýchání. A myslela jsem si, že jsem jenom na chlapečky, dokud jsem se nedostala do trojky (nebo spíš do čtyřky, ze které se následně stala trojka (tenkrát se to trochu zvrhlo) a pak dvojka a pak jiná dvojka). Tenkrát se pro mě všechno změnilo a já zjistila, že mě to s holkama neskutečně baví. Nicméně jsem do vět o své sexualitě neustále vkládala slovíčko "ale" a to neznělo dvakrát přesvědčivě. Pak se jednou objevila holka, která mi vyrazila dech. Byla tak výjimečná, tak osobitá, tak nádherná, ale ne tou komerční krásou. Tak jinak, tak čistě, nevinně. Bohužel tato slečna nesdílela mé sympatie a tak z toho bylo všehovšudy pár zvídavých polibků a pak jedno velké zklamání.
Nechci se škatulkovat. Vím, co cítím a vím, že to cítím k člověku a ne k jeho pohlaví. Nicméně se lidi ptají a je jednoduší odpovědět jedním slovem označujícím orientaci, než dlouze vysvětlovat, jak to s tou mojí láskou vlastně je.
Nevím, kolik je ti let, každopádně na věku úplně nezáleží. Všichni se nějak vyvíjíme. Já třeba před rokem a půl měla přítele a nedokázala jsem si představit, že bych s ním měla spát. A teď si život bez toho nedokážu představit. Tím nechci zpochybňovat nic z toho, co jsi napsala a o čem jsi přesvědčená, jen ti říct, že jsi o tom přesvědčená teď. A to teď je velice důležité slovo. Celý život je jen cesta a my se měníme, zrajeme, vyvíjíme se. To, co cítíš teď, nemusíš cítit za dvacet let, ale taky není nikde napsané, že nemůžeš. A teď jsem se do toho zamotala, chtěla jsem jen říct, že na něco možná ještě časem přijdeš :-)

38 Gru    (gaz) Gru (gaz) | E-mail | Web | 2. října 2015 v 19:00 | Reagovat

Musí být krásné vědět, kam "patříš". Já tak nějak stále tápu (pravděpodobně jsem se jednou zamilovala do kluka, ale jestli to byla láska, to z nedostatku zkušeností nedokážu zjistit...)
O asexualitě jsem se dozvěděla díky tumblr, vlastně jen díky němu jsem si konečně uvědomila existenci různých sexuálních orientací a jejich "normálnost" (jsem taky z relativně křesťanské rodiny, takže to není úplně běžné téma).
No můj komentář není úplně nosný (a dlouhý), protože to, co bych Ti na tenhle článek chtěla říct, se mi nedaří nacpat do slov a vět, je to jen taková spleť myšlenek a pocitů, které ale rozhodně nejsou negativní. Snad jen nenech si ovlivnit svůj názor názory jiných lidí, jen proto, že je buď dlouho opakují nebo, že si myslí, že je "správný". Buď kritická, ale veř svým myšlenkám. :)
Respektovat Tě rozhodně budu, není důvod proč ne!
P.S. your tumblr has got a new follower ^.^*
P.P.S. Gratuluji k umístění Tvého článku na titulní stránku blogu. ^.^

39 Lenka Lenka | 2. října 2015 v 19:26 | Reagovat

Skvělý článek,já si teda osobně myslím,že jsem hetero.Vždy jsem byla zamilovaná pouze do kluka,ale sexuálně mě přitahují holky i kluci a takové ty platonické lásky(né opravdová zamilovanost) mám jak na kluky tak na holky :D Asi bych se nazvala heteroromantic bisexual,ale vzhledem k tomu,že mám zatím zájem mít vztah jenom s klukama a k holce jsem necítila nikdy takovou lásku jako ke klukovi,tak se bisexuálkou nenazývám,asi jsem prostě hetero,kterou přitahují občas i holky :D Ale je mi teprve 16 let tak se časem uvidí...momentálně se,ale neřadím nikam a to,že se mi líbí i holky jsem nikomu neřekla...

40 Aduš Aduš | Web | 3. října 2015 v 8:29 | Reagovat

Krásně jsem si početla a přitom jsem se i dozvěděla něco nového :-) . Myslím si, že pro naši generaci je hodně důležité vědět o takových věcech, je mi jasné, že většina z nich vyhledává právě na internetu, ale když se takové věci dozví od svého vrstevníka, je to vždy o něco lepší. Tvůj článek mě velice zaujal a jsem moc ráda, že jsem si našla čas pořádně si ho přečíst. V komentářích byla debata o tvém věku a v některých ohledech měli pravdu. Nemusíš se hned teď rozhodnout, ale když už to teď cítíš v kostech nemá cenu to dál prodlužovat, :-) že ano? Osobně já jsem stále ještě ve fázi sebepoznání, ale tvůj článek mě stejně potěšil.Hodně štěstí do budoucna ;-)

41 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 3. října 2015 v 14:42 | Reagovat

K některým komentujícím: podle mě je nesmysl, že by ve 14 Scrat nemohla znát svoji orientaci. Posuzovat takhle někoho jen kvůli věku, se mi zdá nesmysl. Protože věk je jenom číslo. Každý má jiné myšlenky, názory, cítění atd. - ale to se nemusí zdát na první pohled úplně zřejmé...

14 let - to jsou tisíce dnů na tomto světě.

Jinak, jak tu píšete, že se její orientace možná změní, bla bla bla - tak jsem četla, že orientace je neměnná. (Psali to myslím na Wikipedii.) Já si osobně nedokážu představit, že by se mi třeba během pár měsíců změnila orientace... Teda neříkám, že to je nemožné, ale určitě u valné většiny lidí to tak nikdy není.

Tenhle článek jsem četla ještě předtím, než se objevil na hlavní stránce blogu.cz, tento blog celkem znám už dýl...
Jinak ti držím palce :).

42 Caroline Caroline | Web | 3. října 2015 v 15:15 | Reagovat

Do té doby než jsem přečetla tento článek jsem si myslela že jsem divná a hele, nejsem jediná! Je až překvapivé jak se v tom článku vidím, cítím přesně to co ty, jenom v jenom ohledu jsem pořád spíše hetero ikdyž s holkou už jsem něco měla. Je to zvláštní ale jsem ráda že tato doba je otevřená takovým věcem.. Kdybych žila já nevím, před 100 možná 200 a více lety tak by mě asi upálili na hranici nebo podobně.. :D

43 Timmy Timmy | Web | 3. října 2015 v 17:18 | Reagovat

Ahoj! Jsem ráda,že jsem narazila na tvůj blog. Fakt moc hezký,dlouhý článek. Myslím,že jsem na tom podobně,jako jsi byla ty. Do teď jsem byla prostě normální holka co měla kluka a chtěla jenom kluky a spala jen s klukem. A přišel rozchod s klukem, a "vuala" , jsem zabouchlá do slečny! <3 :D

44 kifaayadiab kifaayadiab | Web | 3. října 2015 v 19:53 | Reagovat

Tento článek se mi moc líbil, i jáprožívám takový coming out , akorát že úplně z jiného hlediska. krásný článek opravdu.Moc pěkný blog

45 Liea-chan Liea-chan | 3. října 2015 v 20:01 | Reagovat

Dost dobrý článek, smekám :D Hehe, já v tom měla jasno už od prvních dětských vztahů s kluky. Nic mi to prostě neříkalo. Teď mám skvělou holku, sedíme si ve všem a ráda bych s ní prostě byla až do smrti :D
Přeju ti hodně štěstí ve vztazích, bojím se ale, že jiného asexuála budeš hledat docela složitě :/ Nicméně držím ti palce!

46 Natalie Natalie | Web | 3. října 2015 v 21:32 | Reagovat

Jsi úžasná, že jsi se takto dokázala přiznat, ze se za to nestydíš. Přeji hodně štěstí. Hlavně ať jsi šťastná! :)

47 Teresa Teresa | Web | 3. října 2015 v 22:51 | Reagovat

Jestli to tak cítíš, tak je to v pořádku, ale vzhledem k tomu, kolik ti asi cca je, tak to moc řešíš a děláš si v tom zbytečně zmatek skrz zašmudrchané věčné otázky "co jsem, kdo jsem, co chci, co cítím" atd. a objektivita a sebereflexe podle mě pak samotnýmu dost chybí. Jednou přijde někdo, kdo tě zaujme a až to přijde, tak to poznáš. Ale člověk, který nemá rád sex, nebo ho nepotřebuje, má podle mého názoru říkat pouze ten člověk, co už něco zažil, prožil a okusil... Hezký večer.

48 Am Am | Web | 4. října 2015 v 13:13 | Reagovat

Ked som videla na hlavicke blog,cz tvoj clanok, nejk ma to zaujalo, ze to co moze byt, to o com pises...
A dobre, ze som sem klikla, pretoze som vyriesila svoju zivotnu dilemu a zahadu mojho bytia
Zistila som ze existuje nazov na to co "som" :) Pretože vzdy som mala priatela ale nikdy som nemala potrebu s niektorym spat, ani proste mi to nikdy nechybalo a pre kazdeho som bola divna.. a teraz ked vidim ze existuje pomenovanie pre to, som asi akosi kludnejsia, aj ked neviem, ci je to normlne, ze clovek neciti potrebu "sexualni" s tym druhym clovekom.

Ja mam 23 vztahy som uz mala, aj sexualne skusenosti, ale už od 15tich som vedela že sex j pre mna tabu a vobec to nie je nic pre mna, ze nie som ako ostatní v tomto.

Dík za clánok :)

btw ako to je s tou holkou do ktorej si sa zamilovala? ako si to vyriesila tuto dilemu???

49 Liz Liz | 4. října 2015 v 22:05 | Reagovat

Všichni jsou tady v komentářích děsně chytří :D Prej kde to jsme, když 14ky dělají coming-outy.. já jsem věděla na co jsem už odmalička, a to jsem ani netušila co to sexualita znamená, že nějaký lesbičky a gayové existujou.. v jedenácti jsem se o tom svěřila na jednom fóru a všichni se tam do mě pustili, že je to totální kravina, abych věděla co jsem.. NENÍ! Do tvojí sexuality ti nemá vůbec kdo co remcat, že to ještě nemůžeš vědět, žes to nezkusila s klukem a tak.. úplná pitomost. Přeju hodně štěstí v lásce a celkově v životě :)

50 Zlatka Zlatka | Web | 4. října 2015 v 23:12 | Reagovat

Tak hlavně, že ses už našla :-) Vždycky jsem si byla jistá, že jsem hetero, ikdyž třeba lesbické porno jsem sledovala taky, ale nijak mě nenadchla představa, že bych si to měla sama vyzkoušet, nebo že bych snad vůbec mohla mít nějaký takový vztah se ženou :D No, teď už na vztahy kašlu úplně :D Muži mě přitahují fyzicky pořád, ale nevyhledávám vztahy a už vůbec nevyhledávám sex - problém je, že předtím se mi sex líbil, ale teď už na něj nemyslím, nemám chuť... a nevím jestli se člověk může stát asexuálem, nebo jsem frigidní :D

51 Surikata Surikata | Web | 4. října 2015 v 23:17 | Reagovat

To,ze nemam duvod sexovat, jsem vedela uz od zakladky. Vedela jsem dobre, k cemu sex je... urcite ne pro zabavu. Tenkrat se mi jeste nikdo realny nelibil, to prislo samo s odstupem casu. A pochopitelne se nezmenil ani nazor... Kdyz neco nechci, neslevim z toho. Zalezi na povaze. Podle sebe soudim tebe, tak tko je a bude. A nezalezi na tom nekoho presvedcovat, ale pouze sdelit myslenky a rozsirit lidem obzory.

Neklasicky clanek, lide se toho vic dozvi a to je ku prospechu. Sve misto si na titulce zaslouzi.

52 bludička bludička | Web | 18. února 2016 v 12:03 | Reagovat

Občas se stane, že je to jen takové přesvědčení, které si člověk myslí, protože si není jistý sám sebou a pak nakonec udělá úplně jiný závěr. Zároven si ale nemyslím, že bys to ve čtrnácti nemohla vědět. Je možné že se to změní a je možné, že to tak zůstane.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PRAVIDLA PŘIDÁVÁNÍ KOMENTÁŘŮ:
1. Napíšete svůj názor slušně.
2. Nebudete psát sprostá slova.
3. Nebudete sem dávat reklamy, pokud to nepíšete pod článek speciálně pro reklamy (TADY.)
4. Nepište pod články nic, co s nimi nesouvisí, na to máte článek (odkaz o dva řádky výše.)
NEZNALOST PRAVIDEL NEOMLOUVÁ A POKUD JE PORUŠÍTE, MÁTE TU ZABLOKOVANÝ PŘÍSTUP!


IKONKY:

A zase se vraťte!