Blog je opět v provozu! (30.6)

Umřu sama?

18. ledna 2016 v 18:55 | Scrat |  Úvahy
Zdravím,
V poslední době jsem si začala všímat, že mi čím dál více lidí říká jednu a tu samou větu: "Haha, ty umřeš sama s domem plným koček." Víte, to je něco, jako když jste něčím jiní, tak když tu věc, čím jste jiní dáte najevo, víte jaká věta přijde, protože jste na takovou reakci už zvyklí.
Například když jste Slovák žijící v Česku a potkáte někoho nového, pravděpodobně se dočkáte věty "A vážně se veverka řekne drevokocúr?" Když jste třeba malého vzrůstu a jste třeba zapletení v davu malých dětí, nějaký vtipálek určitě prohodí "Ty tam mezi ně úplně zapadáš, že jsem si tě skoro nevšiml!"
Můžeme to přičítat stereotypům nebo lidem, kteří se snaží být až moc vtipní, nicméně, i když člověk chápe, že takové věty jsou ve většině případech myšleny s humorem, když něco talového slyšíte po sto sedmé, už nemáte sílu se tomu po sto sedmé zasmát.
Ano, lidi, měli byste si uvědomit, že nejste první, kdo s takovou větou přišel a že tím dotyčného příslušníka menšiny akorát naštvete, protože to před vámi slyšel už nejmíň od dvaceti různých lidí. Vsadím se, že jsou Vietnamci žijící v Česku otrávení z oslovení "ťaman" nebo s udivenou větou "Na Vietnamce umíš dobře česky!" (Věřte nebo ne, většina vietnamců žijící v Česku se tady narodila.) Nicmémě já bych chtěla mluvit o jedné konkrétní větě a tou je ta, která byla zmíněna na začátku. Ano, to je totiž hrozná sranda, říkat někomu, že nikdo s ním nebude chtít být jen proto, že nechce sex. Vždyť sex chtějí všichni! Jsi divná! Jsi frigidní! Však ono se to časem změní až budeš mít manžela… Žádnej kluk s tebou nebude chtít být! Jsi ještě mladá, na to, abys věděla svoji orientaci… A tak dále a tak dále.
Jen bych ale chtěla, aby si všichni uvědomili, že je to nepříjemné. Víte, když jste asexuál, je tu velká možnost, že se začnete trápit. Je to totiž těžké, být ve skupině která je jenom 1% celé populace. Všude vidíte sex. Už jsem otrávená ze všech těch trapných sitcomů s dvojsmyslnými vtipy, díky tomu jsem se vlastně přestala dívat na Smíchov. Jako by lidi nemohli bez toho sexu být, jako by to bylo něco "úžasnýho"... Když se s tímhle někomu svěřím, nikdo mě nechápe. Všichni jsou tak zaujatí tou zvířecí touhou, tím pudem… Víte, dřív jsem si říkala, že mám k sexu spíš neutrální postoj, ale díky médiím a reprezentaci tohoto zjišťuji, že mám k tomu čím dál větší odpor. Televize a reklamy mi zhnusily něco, co bych normálně neřešila.
Je tu ale další věc. Snad každý asexuál se tajně bojí, že si nikdy nenajde partnera nebo partnerku, protože je jiný. Já sama mám celkem obavy, přiznávám to. Být asexuálem a žít ve společnosti posedlé sexem není lehké. Proto bych vám chtěla zdůraznit; snažte se nás pochopit. Říkáním, že umřeme sami nám akorát ublížíte, není to vtipné ani originální. Nikdo nechce umřít sám, chápete? Dokonce i když je někdo asexuál a zároveň aromantik, stejně může mít platonický vztah. A někteří o vztah ani nestojí, stačí jim přátelé. Každý jsme jiný. Každému se líbí a vadí něco jiného. Tak to prosím respektujte a neprohlubujte naše obavy. Protože čím dál víc lidí mi to říká, tím víc se bojím, že to může být pravda.
Nechci hejtovat sex nebo tak něco, jen chci, aby mě a lidi mě podobné ostatní pochopili a respektovali, protože to není lehké. Ano, jsem na svou orientaci hrdá, jsem ráda, že jsem tím, čím jsem. To lidi mě nechápou, přitom lze mít zdravý vztah i bez sexu. Sex totiž není důkaz lásky, protože lidi spolu spí i když se nemilují. A když může být sex bez lásky, tak může být i láska bez sexu. Nakonec lidé jako my mají hodnotnější a důveryhodnější vztahy než ti, co spí každý den s někým jiným, navzájem se podvádí a nevěří si. Vážně, je spousta vztahů, které fungují i bez sexu a jsou spokojení.
Takže na závěr: Ano, kočky mám ráda, ale to neznamená, že na konci života budu nějaká samotářská stařenka se spoustou z nich. Tyto narážky prostě nejsou vtipné a já sama umřít nehodlám. Však ještě uvidíte.
PS: Nakonec přikládám bonus - úryvek jedné youtubové hádky, do které jsem se zase zapojila a která mě tak trochu přiměla napsat tenhle článek.
Vaše Scrat
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 TaCoŠlaKolem TaCoŠlaKolem | 19. ledna 2016 v 20:36 | Reagovat

Asexuálové jsou úplně OK. Pro mě teda. Jsou to lidi jako každý jiný. (Až na ten detail že nepotřebují sex, že) Můj kamarád je asexuál, je to fajn člověk, nevím, co v tom někteří vidí za problém... A ten černo-bílo-šedo-fialový obrázek s nápisem je cool. Pravdivý. :-)

2 gly gly | 19. ledna 2016 v 21:46 | Reagovat

Lidi jako Kenny69CZ mě vždy silně iritují.

https://www.sychologytoday.com/blog/fighting-fear/201402/why-do-people-hold-their-beliefs-so-stubbornly
Tohle je dobrý článek.

Ono utvořit si "správný" názor není jednoduché (častý je také blábol typu "Ty máš tvůj názor a já svůj a basta!").

Hlavní problém u lidí často bývá najít si relevantní informace a zpracovat je bez podlehnutí externím vlivům. Dalším problémem bývá druhý krok: dle vyhonocených informací si poupravit názor. Mnoho lidí se nedostane, nemají čas, nechtějí či jsou liní u kroku 1. Když už jím projdou, není vyhráno. Ne každý je ochoten si svůj nepřesný názor opravit na přesnější.

S myšlenkou článku souhlasím a přeji mnoho zdaru při přesvědčování všelijakých Pepů Jámámpravdů :-)

3 Starlightee Starlightee | Web | 20. ledna 2016 v 16:43 | Reagovat

Moc ráda si čtu tvé články, protože do nich vždy vložíš něco osobího, svůj názor. Bohužel většinou vyčerpáš téma do takové míry, že já jako komentující čtenář už k tomu nemám co dodat :D
Tak tedy snad jen to, že s tebou plně souhlasím. Ideálním příkladem tohoto článku by byla naše třída- ti nikdy nenechají na nikom nit suchou. Stačí, aby dal jen jednou najevo, že má v něčem jiný vkus než ostatní, a oni jsou schopni ti to do konce tvých dnů připomínat. Ze začátku je to možná sranda, ale když už ti místo jména začno říkat "Doktor", "šprt" či "metal", tak už tě to vážně začne štvát.
S asexualitou jako takovou souhlasím a nic proti nemám. Lidé, kteří říkají věci jako zde přítomná Kenny jsou bohužel žalostně málo informovaní. Musím však uznat, že asexualita jako orientace si zaslouží více pozornosti, než má. Možná, že kdyby se lidem dostalo do ruky více informací, neplácali by potom takové nesmysly...

4 TaCoŠlaKolem TaCoŠlaKolem | 21. ledna 2016 v 20:08 | Reagovat

[3]: Já bych na oslovení "Doktor" asi i slyšela :-)

5 Sussanah Sussanah | Web | 24. ledna 2016 v 11:00 | Reagovat

Já jsek s bývalým ztratila zájem o sex úplně totálně. A i když to byl "problém" spojený jen s tím jedním člověkem, musím říct, že jinak jsme si velice dobře rozumněli. Ano, nakonec se nám to rozpadlo, ale sex na vině nebyl, aspoň z mé strany. Jak moc chyběl jemu, to nevím :-D co se ale snažím říct je to, že ti držím palce, abys už takový kretény nepotkávala :-)

6 Choi Mari Choi Mari | Web | 25. ledna 2016 v 11:05 | Reagovat

Mě taky bylo řečeno, že budu až do konce života sama a to ani nejsem asexuální :-) Prý, že jsem divná, když jsem ještě pořád panna a už je mi 21 a že vůbec nevím, o co přicházím. Dokonce mi bylo řečeno, že tím, že jsem ještě s nikým nespala, nemůžu být spokojená sama se sebou.

Já s tebou naprosto souhlasím. Láska bez sexu existuje a je to opravdová. Pro mě totiž člověk musí druhou osobu opravdu milovat a důvěřovat jí, aby mohl přijít právě ten sex.

To, jak je sex a nahota propagovaná v televizi, se mi taky moc nelíbí. Na druhou stranu jsou ale konzervativní země, kde mluvit o podobném tématu je naprosté tabu a to i ve školách. Prý, že sexuální výchova v Jižní Korei je naprostá katastrofa a studenti tam neví skoro nic třeba i o antikoncepci a rizicích spojených se sexem.

7 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 26. ledna 2016 v 19:42 | Reagovat

Mě je v podstatě fuj jakejkoliv -sexuál, pokud neobtěžuje něčí svobodu. Jestliže někomu vyhovuje násilnej/homosexuální/skupinovej/žádnej/častej/romantickej/... sex, ať si ho provozuje či neprovozuje přesně tak jak chce. Na tohle není jedinej správnej metr.
Stejně tak jako mě vytáčí tyhlety rádoby vtipný připomínky k různým skutečnostem. Jako třeba "Aha, ty posloucháš black metal, a pálíš taky kostely?" "Aha, ty jsi satanistka, zabíjíš taky zvířata? hahaha". Na to odpovídám "Ano, naposledy jsme na zahradě zabíjeli ovci." Po vytřeštěným výrazu dotyčného dodám "A říkáme tomu zabíjačka, pak máme úplně narvanej mrazák masem na vánoce" :D

8 Girri Girri | Web | 26. ledna 2016 v 20:38 | Reagovat

Scrat, nic si z toho nedělej. (To se lehko řekne, já vím.) Mám úplně stejný starosti. Ne, že by mi takhle někdo cpal svoje debilní kecy, většina lidí netuší, že jsem asexuál, ale stejně mi to do tý hlavy furt leze.
Určitě si někoho najdeš. Svět je plnej lidí, třeba si někdo říká to samé jako ty a třeba se jednoho dne potkáte. ;-)
Taky se mi sex postupně znechucuje víc a víc. Už jenom to, jak lidi na tumblr nejsou schopný to svoje podělaný porno pořádně tagovat, takže i když si blokuju různý tagy, stejně na nějakou takovou hnusárnu narazím. Dokonce i pod tagem "christian". Naivně jsem doufala, že pod křesťanským tagem nic nebude.
Mimochodem, strašně se mi líbí ta ikonka se Sherlockem v menu. Stojím si za tím, že Sherlock je aromantickej asexuál. Bohežl jsem měla pocit,ž e v traileru na čtvrtou sérii se mihla nějaká sexuální scéna a strašně se bojím, že mi to naprosto zkazí moji představu o Sherlockovi. Ale možná to ani nebyl regulérní trailer, ale jen fan video, viděla jsem to už před dlouhou dobou. Když nad tím tak přemýšlím, asi to fakt nebyl trailer.
Vtipy o sexu mi většinu nevadí. Co mě ale dost vyděsilo, byl jeden takovej dotazník u nás ve třídě. Náš učitel na biologii se nudil a vzhledem k tomu, že je takovej přátelskej a vůbec mu nevadí bavit se s náma o takovejch věcech, vymyslel si pro nás anonymní dotazník. Bylo tam, jestli jsme už kouřili, drogovali a pili alkohol a pak věk, ve kterym chceme mít poprvé sex. Docela mě vyděsilo, že polovina mojí třídy napsala něco jako 15-17 let. To jako chtějí mít sex už teď? Nebudou se potom cítit prázdní? Nenaplnění, když se s někym vyspí v takhle mladí a ten vztah jim určitě nevydrží moc dlouho (v patnácti letech). fakt jsem to nepochopila. A já jsem na tu otázku odpověděla: "Asi nikdy, sex mě nezajímá." A víš, jak reagovali spolužáci, když to učitel četl nahlas? "Hahaha, to určitě." "Neboj, to ještě přijde." (samozřejmě nevěděli, že jsem to byla já.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PRAVIDLA PŘIDÁVÁNÍ KOMENTÁŘŮ:
1. Napíšete svůj názor slušně.
2. Nebudete psát sprostá slova.
3. Nebudete sem dávat reklamy, pokud to nepíšete pod článek speciálně pro reklamy (TADY.)
4. Nepište pod články nic, co s nimi nesouvisí, na to máte článek (odkaz o dva řádky výše.)
NEZNALOST PRAVIDEL NEOMLOUVÁ A POKUD JE PORUŠÍTE, MÁTE TU ZABLOKOVANÝ PŘÍSTUP!


IKONKY:

A zase se vraťte!